Про нас

ЧЕСНО. Фільтруй суд! – це довгострокова кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні.

Кампанія ЧЕСНО.Фільтруй суд! була ініційована Центром демократії та верховенства права в рамках Руху ЧЕСНО та стартувала у червні 2016 року після ухвалення змін до Конституції у частині правосуддя та нового закону про судоустрій та статус суддів. ЧЕСНО. Фільтруй суд! керується кращими практиками Руху ЧЕСНО та моніторить хід реформи, аналізує служителів Феміди та кандидатів на їхні посади, контролює хід конкурсів, а також актуалізує судову тематику в інформаційному просторі.

Одним із завдань, які ми собі поставили – зібрати та проаналізувати інформацію про усіх суддів України, яких працює понад сім тисяч. Для цього було розроблено 5 критеріїв оцінки доброчесності суддів: непричетність до корупції або кримінальних правопорушень; непричетність до ухвалення сумнівних рішень; відповідність стилю життя задекларованим доходам та прозорість статків; непричетність до порушення прав людини; дотримання норм професійної етики.

У центрі уваги кампанії у 2017 році став конкурс у Верховний Суд – найвищу судову інстанцію, створену в рамках реформи. Аналітики кампанії проаналізували інформацію про усіх 653-х кандидатів й аналітичні довідки ЧЕСНО. Фільтруй суд! стали джерелом даних про претендентів на суддівські місця для Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка безпосередньо відповідає за конкурс, та Громадської ради доброчесності, яка забезпечує громадський контроль за ним.

Співкоординатор Громадської ради доброчесності Галина Чижик є представником ЧЕСНО. Фільтруй суд! у цьому органі та забезпечує організаційну підтримку діяльності ГРД.

Одним із пріоритетів для нас є очищення та оновлення судової системи людьми нової якості. Цей принцип ЧЕСНО. Фільтруй суд! відстоює перед суспільством та профільними органами, що відповідають за добір нових суддів та звільнення недоброчесних із суддівських посад. Контролюючи процес очищення активісти ЧЕСНО. Фільтруй суд! слідкують за справами щодо суддів-порушників та привертають увагу громадськості та журналістів до судових процесів над самими суддями. У процесі конкурсів ЧЕСНО. Фільтруй суд! закликає юристів та науковців, які не були частиною старої судової системи, привнести нову якість у судочинство та відстоює забезпечення рівності та справедливості доступу до посади судді.

З метою забезпечення представництва ЧЕСНО. Фільтруй суд! у регіонах та збору інформації про суддів на місцях, було створено всеукраїнську мережу координаторів кампанії у 23 областях України. Громадські активісти-представники ЧЕСНО. Фільтруй суд! спільно із колегами-аналітиками у Києві зібрали інформацію про усі суди та суддів в Україні, на базі якої ми створили Суддівську карту України з найповнішими та актуальними даними про адреси та контактні дані судів усіх рівнів, розклад роботи, суддів та іншою інформацією.

Рух ЧЕСНО був започаткований у 2011 році задля очищення парламенту від недостойних депутатів у рамках кампанії «Фільтруй раду!». За результатами кампанії було виявлено понад 900 недоброчесних, деякі з яких не потрапили у партійні списки партій, а об’єднана опозиція взяла на себе зобов’язання щодо дотримання критеріїв ЧЕСНО у парламенті. Після обрання парламенту VII скликання активісти продовжили контролювати діяльність новообраних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Владу!», просуваючи питання персонального голосування депутатів. Під час дочасних президентських та парламентських виборів у 2014 році Рух ЧЕСНО зосередився на підвищенні фінансової прозорості кандидатів у Президенти та політичних партій і законодавчому врегулюванні фінансової звітності в українській політиці. В ході місцевих виборів у 2015 році Рух ЧЕСНО проаналізував кандидатів до 32 місцевих рад. Детальніше про історію Руху можна дізнатися тут.