Обирати суддю на виборах – ідея, що вже озвучена в стінах Парламенту

Законопроект, що передбачатиме можливість для громад обирати суддів місцевих судів –– питання часу. Про це заявив віцеспікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук вчора на пресбрифінгу. 

Дійсно, питання виборності суддівських посад часто зустрічається в передвиборчих програмах українських політиків.

Приклад обрання суддів можна віднайти у США: така система формування суддівського корпусу існує в окремих штатах з початку 1830-х років. Вона була створена для більшого рівня прозорості у призначенні суддів та уникнення впливу державних посадовців на цей процес, тобто створення дійсно незалежної судової гілки влади.

Проте, такий підхід примушує суддів по суті перетворюватись у політиків, змагаючись за голоси своїх виборців. Зокрема, судді знімають рекламні ролики, як цей або цей, акцентуючи в них увагу на суворості своїх вироків та незламності наміру карати злочинців. Нагадаємо, експерти наголошують, що українські суди і так залишаються частиною державної каральної системи, що дісталась “у спадок” від радянських часів. 

Відкритим також залишається питання оплати виборчих кампаній суддів. У США кандидати у судді отримують велику частину фінансування від бізнесу, адвокатських компаній та політичних партій, що ставить під сумнів їхню подальшу незалежність. 

Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд! слідкуватиме за тими законопроектами, що пропонуватимуть в цій частині народні депутати та обов’язково інформуватиме про потенційні моделі впровадження інституту виборності судді.