Депутати пропонують обирати членів ВРП за участі міжнародних експертів

У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який змінює спосіб формування Вищої ради правосуддя. 5 грудня група депутатів від фракції “Голос” зареєстрували законопроект №2536, що вносить зміни до закону “Про Вищу раду правосуддя”. Наразі проект переданий на розгляд керівництву, після цього він має надійти до Комітету ВР з питань правової політики.

Автори законопроекту пропонують нову процедуру відбору членів Вищої ради правосуддя. Так, для призначення до ВРП кандидати матимуть пройти перевірку Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ). Аналогічна процедура діяла під час обрання суддів Вищого антикорупційного суду. ГРМЕ аналізуватиме кандидатів на відповідність вимогам і обмеженням, які встановлює закон для членів Вищої ради правосуддя. Для цього депутати пропонують надати міжнародним експертам безкоштовний доступ до різних баз даних.

Перелік суб’єктів, які мають право висувати членів ВРП лишається без змін. Він включатиме Президента, Верховну Раду, з’їзд суддів, з’їзд адвокатів, з’їзд юридичних вишів та наукових установ і конференцію прокурорів.

За задумом авторів законопроекту №2536, кандидати до Вищої ради правосуддя від кожного суб’єкта висування заявлятимуть про свої наміри, після цього їх аналізуватимуть експерти ГРМЕ. Надалі міжнародні експерти затвердять список осіб, допущених до конкурсу. Лише після цього Президент, Верховна Рада чи інші суб’єкти зможуть обрати висуванців до Вищої ради правосуддя з-поміж рекомендованих канидатів.