Вища рада правосуддя закрила онлайн-трансляції засідань

З 12 листопада Вища рада правосуддя транслюватиме свої засідання онлайн лише за попереднім клопотанням та за згоди всіх сторін (наприклад, судді, провадження якого розглядає ВРП). У іншому разі, засідання будуть закритими. Відповідні зміни Вища рада правосуддя внесла до регламенту.

Нагадаємо, раніше розгляд питань порядку денного Вищою радою правосуддя транслювався в онлайн-режимі. Тож суспільство мало змогу моніторити та оцінювати роботу цього органу. 

Пізніше Вища рада правосуддя пояснила свій крок. За словами Оксани Лисенко, представниці  ВРП, закриті засідання є нібито виконанням європейських рекомендацій. 

Однак, відповідно до рекомендацій, викладених у Висновку Консультативної ради європейських суддів, прозорість судової ради є визначальним чинником довіри громадян до функціонування судової системи та є гарантією проти загрози політичного впливу або сприйняття наявності корпоративного інтересу, протекціонізму та надання преференцій в межах судової влади. При цьому будь-яка заінтересована особа повинна мати можливість переглянути прийняті рішення та перевірити, чи застосувала судова рада правила та критерії, які ґрунтуються на здібностях кандидата, при здійсненні призначень чи просування по службі, а також дисциплінарних проваджень.

З вищевказаних рекомендацій випливає, що трансляція засідань Вищої ради правосуддя є необхідною гарантією її прозорості, оскільки саме під час засідання кожен громадянин може перевірити чи не покриває недоброчесні вчинки суддів Вища рада правосуддя під час засідань. Тому відсутність відкритих засідань як елементу прозорості Вищої ради правосуддя не сприятиме підвищенню довіри громадян до судової влади. 

ЧЕСНО. Фільтруй суд! виступає за прозорість та відкритість судової системи. Зокрема, під час конкурсу до Верховного Суду кампанія спільно з партнерами закликала запровадити онлайн-трансляцію співбесід з кандидатами. Саме наявність трансляцій співбесід дозволила наочно продемонструвати суспільству відсутність належної реакції з боку членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо недоброчесних кандидатів. 

Таким чином, відкритість засідань Вищої ради правосуддя є необхідним для здійснення громадського моніторингу за діяльністю органів судового врядування та гарантією, без якої відновлення довіри до судової влади є неможливим.

Фото: Facebook-сторінка Вищої ради правосуддя