ВККС – перезавантаженню бути!

За інформацією видання “Укрінформ”, Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт №3711-д, який врегульовує процедуру добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Таким чином, пропонується встановити, що ВККС складається з шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці. Добір членів ВККС здійснює Вища рада правосуддя терміном на чотири роки за результатами конкурсу. Конкурс проводить комісія з питань доброчесності.

Перший склад конкурсної комісії з питань доброчесності формується з трьох осіб з числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.

Нагадаємо, що у жовтні 2019 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про перезапуск судової системи, який серед іншого запровадив новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів: призначення на посади дванадцяти членів ВККС здійснюватиме Вища рада правосуддя за результатами конкурсу. Згодом, Конституційний Суд України визнав окремі положення ухваленого закону неконституційними.

Крім того, за офіційними даними Судової влади України, станом на 16 жовтня 2020 року фактична кількість суддів у судах України становить 5363 судді за визначеної кількості 7295 суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 4809 суддів. Кількість вакантних посад суддів становить 1932, а понад 1600 чинних суддів мають право на відставку у зв’язку з тим, що їхній стаж становить 20 років та більше. У двох судах правосуддя не здійснюється взагалі — знову ж, через відсутність суддів. Таким чином, вказана проблема є викликом в рамках судової реформи, яку доведеться першочергово розв’язувати перезавантаженій ВККС.