Відкат реформ: Конституційний суд визнав неконституційними ряд антикорупційних норм

27 жовтня 2020 року Конституційний суд України, за інформацією Української правди, ухвалив рішення за конституційним поданням депутатів щодо відповідності Основному закону низки положень антикорупційного законодавства та визнав неконституційними окремі його положення. 

В свою чергу екснардеп Сергій Лещенко повідомив, що на закритому засіданні Конституційний Суд проголосував за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), електронного декларування, повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. 

І поки ми чекаємо на текст рішення, щоб проаналізувати достеменно всі його положення, пропонуємо ознайомитись з інформацією про суддів, що таке рішення ухвалили. 

За попередньою інформацією таке рішення Конституційного суду не підтримали лише 4 його судді: Василь Лемак, Олег Первомайський, Сергій Головатий та Віктор Колісник

Що цікавого відомо нам про суддів КСУ, які 27 жовтня ухвалили рішення зокрема про неконституційність електронного декларування та кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації?

Так, видається, що зазначене рішення підтримав суддя Олександр Касмінін. Суддя є фігурантом розслідування програми “Схеми”, яке виявило:суддя імовірно вносив неповні відомості щодо власного майнового стану до декларації. Журналісти з’ясували, що земельна ділянка, яка належить судді, і сусідня ділянка обгороджені одним парканом. На сусідній  розміщена недобудова, яку, на думку розслідувачів,  також може використовувати родина судді.

Також рішення про неконституційність окремих положень антикорупційного законодавства ймовірно підтримав суддя Віктор Кривенко. Численна нерухомість, яку задекларував суддя та члени його родини, привернула увагу преси. Так, у своєму розслідуванні на порталі Prosud журналісти зазначають про котедж для сімейного відпочинку площею 256 кв.м. у самому центрі Буковеля, мініготель на гірськолижному курорті Драгобрат (площа – 1714 кв.м.) та  значну кількість земельних ділянок у власності судді та його родини. За свідченнями журналістів, станом на 2015 рік суддя Кривенко був найбільшим землевласником з-поміж суддів вищих судів України.

Серед суддів, які ухвалили зазначене рішення, також є Петро Філюк. За інформацією журналістського розслідування “Prosud”, суддя отримав 6 земельних ділянок загальною площею – 2,5 га під Луцьком безкоштовно. За словами судді Філюка, дані земельні ділянки були сміттєзвалищем, а він привів їх до ладу. Журналісти на відео продемонстрували, що наразі земельні ділянки не виглядають занедбаними, а них розташований житловий будинок з огородженою територією.

Підтримав скандальне рішення Конституційного суду і екс-депутат, а нині суддя Конституційного суду Володимир Мойсик. У ще одному розслідуванні, яке розміщено на веб-сайті Prosud, з посиланням на дані з Державного реєстру МВС, вказано, що суддя у грудні 2010 року придбав автомобіль Lexus Lx 570 2010 р.в., але зареєстрував його лише у березні 2015 року. Як зазначено у публікації, вартість такого авто у 2016 році складала близько 50 000 доларів США.

У свою чергу, НАЗК повідомило, що у суддів, які розглядали зазначене конституційне провадження, був наявний конфлікт інтересів, адже вони ймовірно ухвалили рішення у власних інтересах. 

За даними НАЗК, у декларації судді КСУ Ірини Завгородньої за 2018 рік виявлено недостовірних відомостей на 615 тис. грн, у декларації за 2019 рік 754 тис. грн. У декларації Сергія Головатого за 2019 рік виявлено 3,6 млн грн. недостовірних відомостей. Під час перевірки декларацій Володимира Мойсика, НАЗК встановило ознаки злочину передбаченого ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України використання завідомо підробленого документа. У зв’язку з тим, що судді Володимир Мойсик та Ігор Сліденко не подали повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, НАЗК склало адміністративні протоколи на них. 

В Офісі президента України також відреагували на вказане рішення Конституційного Суду України.

Чекаємо на оприлюднений текст рішення Конституційного Суду і переконані, що відкат антикорупційних реформ неможливий!