Верховний Суд не готовий до судової реформи

“Судді Верховного Суду не мають проходити нових конкурсів, а автоматично призначатись на аналогічні посади у новому Верховному суді навіть без власної згоди” – Верховний Суд не готовий до судової реформи

Верховний Суд України (ВСУ), захищаючи власні позиції, оскаржує у Конституційному Суді низку положень судової реформи, що вступила в дію 30 вересня 2016 року. На думку Верховного Суду, реформа судової системи зовсім не означає, що судді ВСУ, як і усі інші служителі Феміди, за новим законом повинні проходити нові конкурси та антикорупційні перевірки.

3 жовтня 2016 року Пленум Верховного Суду України прийняв рішення звернутися до Конституційного Суду з позовом про неконституційність Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, який вступив в силу 30 вересня та фактично запустив судову реформу. Неконституційним судді Верховного Суду хочуть визначити положення судової реформи про створення нового Верховного Суду, припинення діяльності Верховного Суду України, Вищого Адміністративного Суду України, Вищого Господарського Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Разом з тим обурила Верховний Суд України необхідність його суддям проходити нові конкурси для того, щоб стати суддями реформованого Верховного Суду.

… в разі реорганізації Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів та утворення Верховного суду працюючі судді Верховного Суду України мають бути переведені на посади суддів Верховного Суду як суду того самого рівня без конкурсу й навіть без їх згоди на це. Лише в разі відмови від такого переведення їх може бути звільнено з посади судді…” – йдеться у поданні Верховного Суду.

Також Верховний Суд України оскаржив припинення повноважень суддів, обраних на 5-річний термін. “...призначення суддів, 5-річний строк повноважень яких сплив, на посади суддів безстроково згідно з пунктом 17 прикінцевих положень Закону №1402-VIII можливе виключно за результатами конкурсу, який вони вже пройшли під час призначення на посаду судді вперше,” – вважають у Верховному Суді України, звертаючи увагу на те, що процедура відбору суддів, що застосовувалась з 2011 року, майже не відрізняється від тої, що запроваджується новим законом про судоустрій. При цьому Рух ЧЕСНО та Реанімаційний Пакет Реформ у вересні 2016 року неодноразово закликав народних депутатів звільнити понад 700 суддів-п’ятирічок, які чекали на призначення Верховною Радою на посади безстроково. Зокрема громадські активісти звертали увагу депутатів та громадськості на непрозорість конкурсів та корупційні схеми, що працювали у судовій системі у часи Януковича. З огляду на це Рух ЧЕСНО вважає справедливим припинення повноважень суддів, що призначались на посади у такий спосіб та проходження ними нових конкурсів.

Несправедливим Верховний Суд вважає також підвищення оплати суддів після успішного проходження кваліфікаційного оцінювання, що запроваджується новим законом. З точки зору ВСУ, підвищення зарплатні тим суддям, що пройшли успішно конкурси та оцінювання, применшує рівень компетенції тих, які ще їх не проходили. “…законодавець фактично визнав, що компетентними і доброчесними є лише ті судді, які призначені на посаду за конкурсом або пройшли кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді, а тому вони мають право на отримання суддівської винагороди в значно більшому розмірі. …тобто до проходження конкурсу чи оцінювання судді вважаються некомпетентними і недоброчесними, а тому мають отримувати менший розмір суддівської винагороди,” – зазначається у поданні ВСУ.

Таким чином, Верховний Суд України, захищаючи інтереси представників старої системи, прагне знівелювати низку положень нового закону про судоустрій та загальмувати реформу. Тези, викладені у поданні, свідчать про те, що Верховному Суду України забракло юридичних аргументів, і він, опираючись на свій авторитет, намагається відстояти власний кадровий потенціал, який не має бажання конкурувати із іншими кандидатами на конкурсі. Посилаючись на історію, ВСУ вважає себе правонаступником Генерального Суду, утвореного в Українській народній республіці ще у 1918 р.

Аргументація Верховного Суду України у намаганнях визнати неконституційним закон про судоустрій свідчить про неготовність суддів до прозорого конкурсу та підтвердження власних статків під час антикорупційних перевірок. Не дивлячись на намагання ВСУ загальмувати реформу, вона має початися в першу чергу з кадрових змін, які забезпечать оновлення та очищення судової системи. Рух ЧЕСНО в рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! слідкуватиме за розглядом цієї справи та реалізацією судової реформи в Україні.