Венеціанська комісія опублікувала висновок щодо судової реформи

9 грудня комісія Ради Європи “За демократію через право” (“Венеціанська комісія”) оприлюднила звіт щодо одного з законів про судову реформу. Йдеться про закон №193-ІХ. Так, комісія висловила застереження стосовно скорочення Верховного Суду та зволікання з призначенням суддів у судах нижчої ланки. Водночас, частина змін отримали позитивну оцінку.

У Венеціанській комісії вважають, що скорочення кількості суддів ВС з 200 до 100 поки недопустиме. Цей крок може спричинить ще більшу затримку при розгляді справ. Тож реформувати Верховний Суд можна лише коли навантаження на суддів буде меншим. Комісія також закликає не зменшувати чисельність суддів ВС законом, а скорочувати її поступово, з виходом у відставку та переведенням суддів. 

Натомість змінитися має процедура оскарження рішень Вищої ради правосуддя. Скарги має розглядати Верховний Суд, а не Окружний адміністративний суд міста Києва, як передбачає закон.

Також члени комісії наголосили: проводити судову реформу не слід одразу після парламентських виборів. На їхню думку, це може показати суддям, що їхнє майбутнє залежатиме від політичної волі парламентської більшості та загрожувати незалежності суду.  

Натомість, Венеціанська комісія рекомендує зосередитися на змінах у судах першої та другої інстанції, які й мають стати ключовим напрямом. Зокрема, терміново призначити суддів на вакантні посади у судах цих рівнів. Наразі вакантними лишаються 2000 місць, тож деякі суди узагалі не працюють.

Водночас, зближення Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також готовність нової влади до судової реформи – у висновку отримала позитивні оцінки.

Повний текст висновку читайте за посиланням.

Фото: Вікіпедія