Кардинальна судова реформа від Саакашвілі

У травні 2020 року Міхеіла Саакашвілі було призначено на посаду Голови Виконавчого комітету реформ. 

Виконавчий комітет реформ – частина Національної ради реформ (далі – Рада реформ), що є консультативно-дорадчим органом при Президентові України з питань планування та впровадження в Україні реформ.

Одним із ключових напрямів у своїй роботі Рада реформ визначила судову реформу. І як пообіцяв Саакашвілі у червні на брифінгу – зміни будуть кардинальними. 

Уже сьогодні Міхеіл Саакашвілі презентував громадськості концепцію судової реформи. Сміливо можна сказати: дійсно, зміни пропонуються глобальні.

Серед запропонованого: 

  • ліквідація Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя та Державної судової адміністрації. 
  • створення “єдиного органу судового контролю”. Його повноваження: переатестація та набір суддів, дисциплінарна відповідальність, моніторинг доброчесності та матеріальне забезпечення судів.
  • ліквідація системи адміністративних та господарських судів. 
  • кардинальна зміна системи судоустрою: судову систему складатимуть місцеві окружні суди, Вищий АдмінСуд, Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Замість 764 судів пропонують залишити 200.
  • створення “суду у смартфоні”: можливість звернутись із позовом онлайн, можливість “виїзного правосуддя”.
  • розширення практики застосування позасудових способів вирішення спорів: медіація, третейські суди, “використання іноземного права при вирішенні інвестиційних спорів”.
  • Верховний суд – “маленький супер суд, що формує судову практику” (можливо мова йде про потенційне скорочення кількість суддів у Верховному суді – прим. авт.).
  • винесення на розгляд всеукраїнського референдуму питання ліквідації Конституційного суду України і створення Конституційної палати у Верховному Суді.

Як зазначає координаторка кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! Людмила Слива“Поки що на сайті Верховної ради жодних нових законопроектів не зареєстровано, а, отже, яким чином і які із зазначених питань винесуть на розгляд парламентарів – буде зрозуміло згодом. Також під питанням тепер доля президентського законопроекту та альтернативних йому, які мали розблокувати роботу органів судового врядування. Мова йде про законопроекти 3711, 3711-1 та 3711-2.”

ЧЕСНО. Фільтруй суд! і надалі пильно слідкуватиме за подальшим розвитком подій у сфері судової реформи та інформуватиме громадськість про її перебіг.