В українському суді запровадять систему штучного інтелекту

Вища рада правосуддя погодила проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні». Про це йдеться у рішенні на офіційному веб-сайті ВРП.

Так, ВРП пропонує запустити пілотний проєкт з автоматизованого розгляду судових справ щодо адміністративних правопорушень із формальним складом за допомогою комп’ютерної системи із застосуванням штучного інтелекту. Йдеться про правопорушення, для яких не потрібне настання шкідливих наслідків, а має значення сам факт їхнього вчинення (наприклад, керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння). Запропонований проєкт планують запровадити на базі одного суду першої інстанції. 

За планом Вищої ради правосуддя, пілотний проєкт “дасть можливість створити уявлення про практику застосування норм права, труднощі у їх судовому тлумаченні, помилки, а також інші заходи щодо їх подолання, крім того, проєкт дасть змогу знизити рівень навантаження суддів”.

На думку юристки кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! Центру демократії та верховенства права Марії Угринович, імплементування штучного інтелекту може стати позитивним здобутком: “Безумовно комп’ютерний алгоритм не зможе замінити суддю під час розгляду більш складних справ, однак він цілком може впоратися із розглядом малозначних та однотипних адміністративних правопорушень. Штучний інтелект у теорії може допомогти значно прискорити процес обробки даних та розвантажити суди”.

Водночас, Марія звертає увагу на застереження Міністерства цифрової політики щодо ризиків застосування Концепції. Зокрема, серед них Міністерство виділяє консервативність системи державного управління та слабку обізнаність у суті штучного інтелекту, як і можливості його застосування.

Утім, сподіваємося, що у перспективі цей проєкт, як і підсистема “Електронний суд”, котру наш юрист Андрій Матат раніше описував у своєму матеріалі, зможе суттєво оптимізувати роботу судів та наблизити Україну до впровадження новітніх технологій.

До речі, ми вже писали про те, чи зможе штучний інтелект цілком замінити суддю найближчим часом. Відповідь на це питання даємо за посиланням