Співбесіда із Головою ВСУ Романюком: захисник диктаторських законів 16 січня продовжує участь у конкурсі у Верховний Суд

17 травня у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії відбулась співбесіда із діючим Головою Верховного Суду України Ярославом Романюком, який увійшов до Антирейтингу Руху ЧЕСНО та отримав негативний висновок Громадської ради доброчесності. Попри “вето” від громадськості та неодноразове звернення уваги на публічну підтримку паном Романюком диктаторських законів 16 січня, комісія вирішила “дати шанс” судді. Таким чином, після завершення усіх співбесід негативний висновок ГРД щодо Романюка та інших кандидатів, яких ГРД назвала недоброчесними, зможуть подолати члени ВККС на пленарному засіданні, зібравши на таємному голосуванні 11 голосів із 16-ти.

Співбесіда із Ярославом Романюком тривала понад 2 години та привернула увагу не лише громадськості та журналістів, але й представників міжнародних організацій а посольств, які спостерігали за її ходом у приміщенні ВККС. Подив спостерігачів викликало ставлення членів Комісії до кандидата, яке явно відрізнялося від інших претендентів на місця у Верховному Суді. На відміну від низки інших кандидатів, Романюку замість питань про статки, подорожі, помилки тощо, ставили досить філософські питання, на кшталт “Якби працювала машина часу і вас перенести у часи після школи або після армії, чи працювали б ви суддею?”.

Реальне обговорення професійного життя, статків та політичних зв’язків кандидата розпочалося лише після того, як представник Громадської ради доброчесності Галина Чижик зачитала негативний висновок про пана Романюка. Рух ЧЕСНО неодноразово звертав увагу Комісії та громадськості на той факт, що Романюк посаду Голови ВСУ отримав незадовго до Євромайдану при Януковичу, який мав неабиякий вплив та контроль над судовою системою. І у найважчі часи Революції Гідності Романюк виступив із публічною підтримкою диктаторських законів 16 січня, у яких під соусом захисту судової влади, містилася низка жорстких обмежень прав людини. У той час, коли увесь світ говорив про придушення свобод в Україні, Романюк під час брифінгу заявляв про те, що норми цих законів свідчать про Європейський вектор України та наближають Україну до європейських стандартів.

Під час співбесіди Романюк пояснював, що слова його підтримки стосувалися норм, які були спрямовані на захист суддів, однак факт публічної підтримки Головою Верховного Суду законодавчих змін, які були прийняті з грубими порушеннями регламенту та прикривали запровадження відвертої диктатури, у часи Януковича було нічим іншим, як відпрацьовуванням посади.

Разом з тим під час співбесіди суддя Романюк підтвердив свою позицію щодо неконституційності судової реформи. Так, на думку Голови ВСУ, новий закон про судоустрій і статус суддів не відповідає нормам Конституції: “Ми у Верховному Суді України вважали, що цей закон, цей механізм переходу від 4 до 3 рівнів не ґ досконалим і не відповідає нормам Конституції”. Таким чином, Романюк бере участь у конкурсі, який за його логікою є неконституційним. На думку Голови ВСУ конституційний статус Верховного Суду не змінився, а зміни це не ліквідація, а реорганізація, у процесі якої чинних суддів ВСУ треба було перевести у новий Верховний Суд за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Не дивлячись на низку аргументів Громадської ради доброчесності, які грунтувалися на винесенні суддею Романюком неправомірних рішень, які Європейський Суд з прав людини визнавав свавіллям, підтримкою режиму Януковича, протидії судовій реформі, статках доньки, Вища кваліфікаційна комісія суддів вирішила продовжити участь судді у конкурсі, а питання подолання негативного висновку ГРД про нього буде винесено на пленарне засідання Комісії, під час якого таємним голосуванням ВККС може зібрати 11 голосів із 16.

Співбесіда з чинним головою ВСУ Ярославом Романюком (02.22.22)