Рік роботи ГРД – підсумки та перспективи

Сьогодні, 12 грудня, Громадська рада доброчесності провела підсумкову річну конференцію “Рік роботи Громадської ради доброчесності: що вдалося і як працювати далі”.

Учасники конференції та запрошені гості обговорювали теми участі громадськості в реформуванні судової системи, вдосконалення механізмів участі громадськості в процесах очищення та оновлення судової системи, проблеми в роботі Громадської ради доброчесності у процесах добору та оцінювання суддів, визначення доброчесності та її критеріїв.

Одним із ключових питань, на якому зупинилися учасники конференції, зокрема народний депутат Світлана Заліщук та член ГРД Роман Маселко було те, що одним з основних подальших кроків розвитку діяльності ГРД має бути посилення її впливу на судову систему, а також збільшення реальної співпраці з суддями та громадськістю, хоч і вказували на те, що нинішня політична влада в Україні не зацікавлена у змінах в у наростанні такого впливу.

Наталія Петрова, заступниця керівника Програми USAID “Нове правосуддя” зазначила, що збір та аналіз доброчесності суддів не обов’язково мусив значити відсіювання їх із судової системи. Натомість, вона додала, що окрім оприлюднення фактів сумнівної діяльності суддів та винесення висновків про відповідність суддів критеріям доброчесності та професійної етики, Громадська рада доброчесності убезпечила самих суддів від можливого шантажування їх у майбутньому.

“Багато фактів про суддів тепер відкрито і в подальшому цими фактами ніхто не може маніпулювати для того, щоб в тій чи інший мірі шантажувати суддів”, – зазначила вона.

У своєму виступі Довідас Віткаускас, координатор проекту ЄС “Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні”, зокрема, вказав на те, що змагальність між ГРД та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України важливо змінити на поглиблення співпраці, як це притаманно європейській практиці.

Також участь в конференції взяли, зокрема Спікер Верховної Ради Оксана Сироїд, народний депутат Єгор Соболєв, голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, Національний радник з юридичних питань Олександр Водянніков.

Співкоординатори ГРД Галина Чижик і Віталій Титич презентували звіт за результатами року діяльності Ради, в якому, зокрема, йдеться про інстуційне становлення Громадської ради доброчесності, її участь у процесі конкурсу до Верховного Суду, а також прозвітували щодо фінансової підтримки інституції.

Нагадаємо, що 11 листопада 2016 року 9 громадських організацій утворили Громадську раду доброчесності. Згідно із законом, цей орган утворюється з метою сприяння ВККС у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання. У 2017 році ГРД взяла участь у конкурсі до Верховного Суду та продемонструвала свою інституційну спроможність, оцінивши у надзвичайно стислі строки майже 400 кандидатів. 58 кандидатів, які за висновком ГРД не відповідають критеріям доброчесності і професійної етики, припинили участь у конкурсі.

Нагадаємо, що Центр демократії та верховенства права делегував у Громадську раду доброчесності юриста Галину Чижик, яка стала співкоординатором ради.