Обрано Голову та заступника Голови Конституційного Суду

На спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України Головою Конституційного Суду України обрано суддю Конституційного Суду України Олександра Тупицького.

Раніше цього ж дня, 17 вересня, Конституційний Суд звільнив Голову КСУ Наталю Шапталу з посади судді КСУ відповідно до пункту 4 частини другої статті 149-1 Конституції України на підставі подання нею заяви про відставку.

Відповідно до пункту 6 статті 33 Закону України «Про Конституційний Суд України» Голову КСУ обирають на спеціальному пленарному засіданні Суду лише на один трирічний строк таємним голосуванням.

Олександра Тупицького було призначено суддею Конституційного Суду України у травні 2013 року за квотою Президента України. Присягу Олександр Тупицький склав 15 травня 2013 року.

Заступником Голови КСУ було обрано Сергія Головатого. Згідно зі статтею 34 Закону України «Про Конституційний Суд України» заступника Голови КСУ обирають за пропозицією Голови Суду лише на один трирічний строк таємним голосуванням.

Сергія Головатого було призначено суддею Конституційного Суду України у лютому 2018 року за квотою Президента України. Присягу Сергій Головатий склав 2 березня 2018 року.

Раніше ЧЕСНО. Фільтруй суд! публікував аналітичний матеріал з інформацією про суддів КСУ, зокрема про Наталію Шапталу. Так, згідно з Постановою Верховної Ради України “Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді”, у зв’язку із ухваленням Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2010 року яким було визнано неконституційним Закон України “Про внесення змін до Конституції України” від 08.12.2004 року, внаслідок чого почала діяти Конституція України в редакції 1996 року, що призвело до збільшення повноважень президента Януковича, було запропоновано розглянути питання дострокового припинення повноважень та звільнення з посад суддів Конституційного Суду України у зв’язку з порушенням ними присяги судді, які були призначені з’їздом суддів України, зокрема судді Шапталу.

Згідно з висновком Європейської Комісії “За демократію через право” (Венеціанська комісія) “Про конституційну ситуацію в Україні” від 20.12.2010 року, вказане рішення Конституційного Суду України ставить під сумнів легітимність діючих державних інституцій,оскільки і президент і  парламент були обрані відповідно до конституційних норм, які більше не визнаються дійсними. Президент України, після цього рішення, має набагато більше повноважень, ніж могли передбачити виборці, коли він обирався. Діяльність основних державних органів після рішення Конституційного Суду України почала базуватися на основі правил, змінених судом, а не на правилах, змінених Верховною Радою України як демократичним легітимним органом.

Як повідомляв колишній перший заступник Голови СБУ Віктор Трепак, 03 березня 2015 року ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом винесення суддями Конституційного Суду України вищевказаного рішення, що спричинило тяжкі наслідки та захоплення державної влади колишнім президентом Януковичем у неконституційний спосіб (за статтями 109 та 375 КК). Окрім того, Віктором Трепаком також повідомлено, що слідчими СБУ 08 квітня 2015 року було зареєстроване інше кримінальне провадження за фактом ймовірного зловживання суддями Конституційного Суду України посадовим становищем під час ухвалення зазначеного рішення (ст. 365 КК).

Однак, на порталі “Укрінформ”, з посиланням на керівника департаменту спецрозслідувань Сергія Горбатюка, зазначається про те, що шестеро суддів КСУ за фактом прийняття вказаного рішення фігурують в кримінальному провадженні про узурпацію влади Януковичем як свідки.

У той же час, Секретаріат Конституційного Суду України у відповідь на дану публікацію звернув увагу на думку суддів Конституційного Суду України, яка відрізняється від вищевказаної оцінки фактів, пов’язаних ухваленням цього рішення.

Також варто зауважити, що декілька років поспіль суддя Шаптала входить до рейтингу «ТОП 100 самих впливових жінок України» за версією видавництва Фокус.