Новий Верховний Суд – Президент призначив 113 суддів найвищої судової інстанції

У суботу, 11 листопада, 113 новообраних суддів Верховного Суду склали присягу. За день до того відповідний Указ про їхнє призначення підписав Президент Петро Порошенко.

Таким чином фактично через рік після оголошення конкурсу Україна отримала його результат – новий Верховний Суд, який стане найвищою судовою інстанцією та замінить Верховний Суд України та чотири вищі суди. Коли реально запрацює новий Верховний Суд, команда ЧЕСНО обговорювала з експертами незадовго до Указу Президента, тож попереду ще чимало роботи, зокрема формування апарату нового суду, забезпечення матеріально-технічної бази тощо.

Станом на зараз серед усіх складників старту реальної роботи Верховного Суду є обрані та призначені 113 суддів.  Їхню чесність та непідкупність, про які говорив на церемонії присяги Президент, можна буде оцінити у результаті прийнятих рішень та реальної роботи. Хоча до 25-ти з них у громадськості були та залишаються низка претензій, адже саме ці судді отримали негативний висновок Громадської ради доброчесності за непрозорі статки, сумнівні рішення, порушення прав людини та інші порушення норм доброчесності та професійної етики. Втім Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя не взяли до уваги факти, наведені у висновках, а Президент своїм підписом засвідчив достойність цих людей займати суддівські крісла у Верховному Суді. Тож громадськість має завдання пильно слідкувати за роботою найвищої судової інстанції та не допустити порушень новими суддями.

З числа 114 рекомендованих Вищою радою правосуддя до призначення Президенту кандидатів не був підписаний Указ лише щодо Сергія Слинька, який подав заяву Петру Порошенку про призупинення призначення його на посаду, оскільки оприлюднена нещодавно інформація про його причетність до рішення, яке дало змогу Олексію Пукачу переховуватися від слідства, потребує перевірки.

Відтак суддями нового Верховного Суду стали 113 правників, що мають різний досвід. Більшість із них склали діючи або колишні судді, втім додалося до лав найвищої судової інстанції “нової крові” з наукових та адвокатських кіл. 23% (26 суддів) щойносформованого Верховного Суду до цього працювали в університетах або займалися адвокатською практикою.

Майже 40% суддів Верховного Суду – судді, адвокати та науковці регіонів України. Примітно, що найбільше представництво отримали області з сильними юридичними школами – Харківська, Одеська, Львівська, Дніпропетровська та Донецька. Втім переважна більшість нових верховних суддів – представники столиці.