Конституційний Суд визнав неконституційною нову судову реформу

Вчора за інформацією з офіційного веб-сайту Конституційного Суду України, було ухвалено рішення у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України про нові штрихи судової реформи.

Конституційний Суд визнав частково неконституційною так звану судову реформу Зеленського, а саме сказав “ні”:

– скороченню суддів Верховного Суду з 200 до 100.

– складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з числа 12 членів, які мали  призначатися Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу строком на чотири роки.

– зменшенню розміру суддівської винагороди суддів Верховного Суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (цей розмір винагороди стосується також розміру винагороди суддів Конституційного Суду). На 1 січня 2020 року винагорода еквівалентна сумі більше 150 тис. грн. на місяць.

– створенню Комісії з питань доброчесності та етики при Вищій раді правосуддя, яка мала бути уповноваженою притягувати суддів Верховного Суду до відповідальності, а також здійснити перевірку діючих членів Вищої ради правосуддя. Потреба у такій Комісії пояснюється тим, що серед діючого складу Вищої ради правосуддя є члени, до яких виникають питання стосовно їхньої доброчесності. Проте діючий склад Вищої ради правосуддя, який відіграє ключову роль у новій судовій реформі, залишиться без змін. 

– “додатковій” перевірці суддів Верховного Суду, яка мала бути підставою для залишення 100 суддів Верховного Суду. За даними громадської оцінки доброчесності команди ЧЕСНО. Фільтруй Суд! до оновленого Верховного Суду потрапило більше 50 недоброчесних суддів. 

– “прискореному” дисциплінарному провадженню у Вищій раді правосуддя. Адже законодавчі новели передбачали нові строки та умови для проведення дисциплінарних проваджень (невідкладні пояснення суддів, прокурорів; виявлення з будь-якого джерела обставин про вчинення суддею дисциплінарного проступку; можливість розгляду дисциплінарного провадження за відсутності судді чи скаржника).

Цікавим залишається мотивування Конституційного Суду з окремих положень неконституційності законодавчих новел судової реформи, проте тексту рішення наразі ще немає на офіційному веб-сайті Суду. Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй Суд! слідкуватиме за цією гарячою темою.