КСУ скасував кримінальну відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення

Конституційний Суд України визнав неконституційною статтю 375 КК України, яка передбачала кримінальну відповідальність суддів за постановлення завідомо неправосудного рішення.

Це рішення суд ухвалив, зокрема, тому що у статті відсутні критерії “неправосудності” рішення, а також не розкрито зміст “завідомої неправосудності“ таких рішень.

Примітно, що у період з 2012 по 2019 рік за вказаною статтею до суду направили 38 обвинувальних актів і водночас закрили аж 1683 кримінальних проваджень, що свідчить про явну її недієвість.

Утім, це також свідчить й про необхідність внесення змін до Кримінального кодексу щодо відповідальності за постановлення завідомо неправосудних рішень, а не про “скасування” такої відповідальності загалом.

Наразі усі кримінальні провадження щодо суддів за постановлення завідомо неправосудних рішень будуть закриті, а судді Майдану уникнуть кримінальної відповідальності.

Нагадаємо, що схожа ситуація раніше відбулася з кримінальною відповідальністю за незаконне збагачення: КСУ визнав норму неконституційною, а, у свою чергу, НАБУ спільно із САП були змушені закрити кримінальні провадження.