Кадровий голод у судах України

За даними Вищої ради правосуддя, з 1 січня по 2 липня 2020 року звільнилось 119 суддів.

Водночас,  за цей же період указами Президента призначено трохи більше 130 суддів, більшість з яких судді, що були призначені на п’ятирічний термін до набрання чинності закону “Про судоустрій та статус суддів” 2016 року та були цими указами призначенні на посаду судді безстроково. Можна стверджувати, що судову систему чекає серйозний кадровий голод. 

Ця криза пов’язана і з тим, що через припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) чимало конкурсних процедур не проводяться. У свою чергу, не оголошуються нові конкурси на посаду суддів місцевих судів – це також унеможливлює поповнення суддівських лав новими фахівцями. 

“Збільшення строків розгляду навіть простих за своєю суттю справ зараз пов’язане зокрема і з високим навантаженням у судах, – зазначає координаторка кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! Людмила Слива Проблема не лише у відсутності розвиненої культури досудового врегулювання спорів, але і дійсно у браку фахівців, що могли б впоратися з великим потоком заяв від громадян у судах.” 

Дана проблема вкотре нагадує парламентарям про необхідність “розмороження” системи судового врядування в Україні.

“Проте, важливо поспіхом не ухвалити такі рішення, що в подальшому лише поглиблять кризу довіри до судової гілки влади. При формуванні суддівського корпусу головне якість. А впоратись із високим судовим навантаженням також допоможуть як технологічні рішення, так і поширення медіації та арбітражу в Україні.” резюмує Людмила Слива.