Хто йде у Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів – профайли кандидатів

Органи судового врядування у результаті реформи отримали серйозні повноваження, які дають їм можливість вирішувати кар’єрні питання суддів, здійснювати їхній добір, давати дозвіл на затримання та арешт тощо. Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів України – ключові органи у цій сфері, й конкурс до Верховного Суду, що нещодавно завершився, серйозно загострив потребу у якісному, професійному та доброчесному складі цих інституцій. 5-6 березня на З’їзді суддів мають обрати чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя та одного нового члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Претенденти на такі високі посади у судовій сфері мають відповідати критеріям доброчесності та професійної компетентності, однак не всі претенденти можуть похизуватися відмінними знаннями права, політично незаангажованим минулим, винесенням правомірних рішень, прозорими статками та етичною поведінкою.

Рух ЧЕСНО в рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! проаналізував усіх кандидатів та склав список недоброчесних, яким не місце у цьому органі.

Кандидати, що потрапили до “Списку темних конячок” Руху ЧЕСНО, порушили один або кілька критеріїв доброчесності, визначених методологією ЧЕСНО.Фільтруй суд!

Причетність до ухвалення сумнівних рішень

12 кандидатів у Вищу раду правосуддя та 4 кандидати у Вищу кваліфікаційну комісію суддів причетні до ухвалення рішень, щодо яких існують обґрунтовані сумніви у дотриманні загальних принципів справедливості, неупередженості та об’єктивності під час судового розгляду справи та прийняття такого рішення суддею або колегією суддів. Такими є резонансні рішення, що стосуються Євромайдану, політично вмотивовані рішення та інші рішення, які призвели до серйозного порушення прав людини.

Причетність до порушення прав людини

Суддя як служитель Феміди повинен відстоювати справедливість та захищати права та свободи громадян. Але не всі судді вважають, що журналісти та громадські активісти мають право відвідувати відкриті судові засідання, а громадяни мають право на справедливий судовий розгляд. Четверо претендентів на місця у Вищій раді правосуддя та троє на місця у Вищій кваліфікаційній комісії суддів були причетні до порушення прав людини.

Невідповідність стилю життя задекларованим доходам та непрозорість статків

Чимало суддів звикли жити не на офіційні доходи, мешкаючи в елітних будинках, катаючись на дорогих авто. Нові правила за судовою реформою змушують суддів чесно декларувати статки та звітувати про їхню відповідність доходам. Підставою для звільнення судді є його неспроможність пояснити власні статки. Однак кандидати у ВРП та ВККС очевидно не бояться цього – в 11 претендентів на місце у ВРП та у 3 – на місце у ВККС зафіксовано невідповідність стилю життя задекларованим доходам або непрозорість статків.

Професійна некомпетентність

Частина кандидатів брали участь у конкурсі на посади суддів Верховного Суду. Троє кандидатів у Вищу раду правосуддя та один претендент на крісло у Вищій кваліфікаційній комісії суддів провалились на конкурсі, не набравши мінімального прохідного балу за результатами іспиту. Нездатність судді скласти професійний іспит дає підстави робити висновки про недостатній рівень професійної компетенції кандидатів.

 

“Темні конячки” Вищої ради правосуддя:

 

“Темні конячки” Вищої кваліфікаційної комісії суддів:
Кандидати у Вищу раду правосуддя:
Кандидати у Вищу кваліфікаційну комісію суддів: