Громадська рада доброчесності відстоюватиме свої висновки на засіданнях Вищої ради правосуддя

Відповідно до Положення про кваліфікаційне оцінювання, ВККС припиняє участь у конкурсі кандидата за наявності хоча б одного випадку недоброчесної поведінки. Однак, ВККС під час пленирних засідань, які закінчилися 17 липня, подолала чимало висновків ГРД, у яких було представлено конкретні факти щодо порушення кандидатами антикорупційних критеріїв та  неетичної поведінки. Про це заявили представники Громадської ради добрчоесності на прес-брифінгу у вівторок, 18 липня. Під час брифінгу члени ГРД озвучили, що під час пленарних засідань ВККС подолала майже дві третини висновків Громадської ради доброчесності: “На підставі висновків Ради участь у конкурсі 26-ти кандидатів було припинено. В той же час, ВККС знехтувала інформацією щодо 76 кандидатів, подолавши висновки ГРД”. Ще 8 кандидатів добровільно відмовились від подальшої участі в конкурсі, уникнувши в такий спосіб оцінки на відповідність критеріям доброчесності і професійної етики.

Окрім висновків, ГРД також надала ВККС обґрунтовану інформацію негативного характеру щодо понад 100 кандидатів. З огляду на це існує ризик, що до прохідної частини рейтингу потраплять недоброчесні кандидати. За словами члена ГРД, директора фундації DeJuRe та експерта РПР Михайла ЖЕРНАКОВА, за умови відсутності достатньої кількості кандидатів логічним було б не призначати відразу 120 суддів, а призначити мінімум 65, як вимагає закон. До речі, про таку можливість від самого початку конкурсу говорили самі члени ВККС. “Проблемою залишається те, що ВККС – це здебільшого старі судді, обрані старими суддями. Прогресивних рішень від них очікувати годі. Коли за суддів будуть виходити на мітинги як у Польщі, тоді їм можна буде довірити суддівське врядування. А поки варто шукати інші моделі” – наголосив Жернаков.

Остаточне рішення щодо призначень до Верховного Суду прийматиме Вища рада правосуддя. Однак, Громадська рада доброчесності має серйозний сумнів щодо неупередженості та безсторонності цього органу з огляду на те, що троє членів ВРП є учасниками конкурсу. 

Співкоординатор ГРД Віталій ТИТИЧ під час брифінгу звернув увагу на положення ч. 19 ст. 79 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, за яким Вища рада правосуддя може відмовити у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду у разі наявності обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням. “Якщо завданням ВККС було оцінити кандидата комплексно, з урахуванням його професійної компетенції, то в дискреції ВРП – лише критерії доброчесності та професійної етики, – наголосив ТИТИЧ. –  Саме тому Громадська рада доброчесності як орган, що також за законом оцінює кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики, братиме участь у засіданнях ВРП та, за наявності підстав, обґрунтовуватиме для членів ВРП сумніви щодо відповідності кандидатів до Верховного Суду цим критеріям”.