Громадська рада доброчесності розповіла, кому не місце у новому Верховному Суді

15 лютого у приміщенні Верховного Суду України Громадська рада доброчесності провела прес-конференцію “Верховний Суд: кому тут не місце?”, де повідомила критерії, за якими аналізуватиме кандидатів до нового Верховного Суду. Також представники ГРД запропонували громадськості та медіа налагодити більш активну співпрацю для того, аби верховними суддями стали достойні кандидати, які зможуть протистояти тиску політиків на їхню діяльність. 

Як вважає Євгенія МОТОРЕВСЬКА, новий Верховний Суд має стати справді незалежним органом, сформований за прозорими умовами, тому для цього потрібно “аби політичні сили відмовилися від тиску на проведення конкурсу до Верховного Суду й мають припинити просувати “своїх”, а тому повинні зняти свої кандидатури з перегонів. Не треба плутати Верховний суд з політичним ток-шоу. Представникам політичних еліт не місце в оновленій судовій системі“. Також вона спростувала інформацію про те, що вже є сформований список верховних суддів і запевнила, що Громадська рада доброчесності не буде підписуватися під жодним таким документом.

Її думку підтримав Тарас ШЕПЕЛЬ і додав, що суддями нового Верховного Суду не можуть стати представники старої системи: “Винних у залежності судової влади від політики досі немає, більше того, вони не покарані, а дехто з їхніх протеже прагне стати суддями найвищої судової інстанції! На жаль, поки немає докорінного зламу в ментальності суддів, адже жоден з них не хоче відкрито йти проти системи або принаймні показати, як вони можуть чинити опір. Суддівський корпоративізм навколо корупційних цінностей має замінити конкуренція чесності і непідкупності. При цьому запит суспільства на очищення та оновлення суддівського корпусу – досі високий та актуальний“, – підкреслив Шепель.

Віталій Титич детально розповів про створення корупційної машини в дореволюційні часи і навіть застеріг, що в Україні може відбутися економічний колапс: “Більше 10 тис. разів відбувалося незаконне втручання в судовий розподіл справ, тому всі прийняті рішення завідома неправосудні. До прикладу, Вищий господарський суд вибудував цілу систему для всіх судів нижчих інстанцій, щоб здійснювати контроль за винесення “правильних” рішень в інтересах “сім’ї” . З них лише одна суддя заявила про тиск керівництва, а інші навіть бояться співпрацювати зі слідством“. Громадська рада доброчесності зазначила, що жоден суддя, який не міг опиратися системі раніше, не може тепер займати місце у Верховному Суді.

Чимало питань у Громадської ради доброчесності виникло до суддів Майдану, які також претендують на крісла у Верховному Суді. Зокрема Марина СОЛОВЙОВА зазначила, що довіра до суду істотно зменшилася, коли під час Революції гідності судді забороняли мітинги, позбавляли прав керування активістів та кидали їх за ґрати. На її думку, ГРД повинна докласти максимум зусиль, щоб верховними суддями стали достойні кандидати, аби відновити довіру. Роман МАСЕЛКО також додав:  “Аби судова реформа відбулась, необхідно лише реалізувати чинні норми законів, а не шукати шляхів, як оминути законодавство. Тому судді повинні займати активну позицію у відстоюванні прав людей й докладати зусиль, аби їхня поведінка була бездоганною. У новому Верховному Суді не місце тим, які не допомагають встановити справедливість і не дотримуються кодексу професійної етики“.

Громадська рада доброчесності закликала медіа та активістів включитися в процес моніторингу за конкурсом до Верховного Суду. Рух ЧЕСНО в рамках кампанії “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” уже долучився до цього процесу й проаналізувався всіх кандиадтів на посади найвищої судової інстанції.