Другого шансу перезавантажити судову гілку може не бути, – Роман Куйбіда

В Україні відбувається активна кампанія для дискредитації законів, які прийняли у системі правосуддя. Без особливої активності громадян забезпечити ефективність судової реформи не можна, більше того, другого шансу перезавантажити судову гілку може не бути. Про це на підсумковому модулі Майстерні активних громадян розповів активістам із різних регіонів України Роман Куйбіда, експерт групи “Судова реформа” Реанімаційного Пакету Реформ.

За словами Романа Куйбіди, якщо рівень довіри до судів в Україні становить від 6 до 10 %, то в Естонії, як країни Східної Європи, рівень довіри вдалося відновити до 60% (до рівня довіри у США та Великобританії). Значний стрибок відбувся завдяки розвитку інформаційних технологій. Однак, варто врахувати і те, що в Естонії було більше 200 суддів, в Україні – їх більше 7 тис, процес вимагає активної участі громадськості.

13582417_622889117885660_1956024573_o

 

За законом “Про судоустрій та статус суддів”, який от-от має набрати чинності, в Україні з’явиться декілька ефективних оновлень у суддівському корпусі, зокрема, як зазначає Роман Куйбіда:

– Повинен повністю оновитися Верховний суд за відкритим конкурсом, в якому можуть взяти участь адвокати чи науковці з 10 річним стажем та документами, що підтверджують їхню діяльність, а також судді колишнього Верховного суду. Зараз у Верховному Суді більшість суддів демотивовані, тому громадськості важливо придумати, яким чином мотивувати доброчесних суддів, аби вони залишилися у системі.

Також, як стверджує Роман Куйбіда, повинна сформуватися нова система оцінювання суддів, до якої входять тести на знання процесуального, матеріально права, європейського права, однак найбільшого значення має перевірка на доброчесність. Однак, на жаль, поки що методики регулярного оцінювання не затверджені.

13579746_622888781219027_403958449_o

Громадська рада доброчесності, яку треба запустити до кінця жовтня, буде акумулювати профайли суддів. За словами Романа Куйбіди, до неї будуть входити 20 членів, представники правозахисних та громадських організацій, журналісти-розслідувачі. Відбір до ради доброчесності здійснюватимуть за жорстким контролем, щоб не потрапили так звані “кишенькові” організації. Також громадськість зможе долучитися до моніторингу судових процесів.

– Ще одним інструментом для формування чесного суду буде декларація родинних зв’язків. Схожий інструмент запровадили у Словаччині, відстежуючи родичів лише у судовій системі. У нас же сфера для декларування більша, хто де працює у правоохоронних чи судових органах. І ще згідно з законом буде декларація доброчесності, в якій передбачено відповіді на запитання у формі: так або ні. Якщо суддя сказав неправду, це буде підтверджено за профайлами, відповідальність подвійна – за брехню і за відповідне вчинене правопорушення. До кінця жовтня Громадська рада доброчесності повинна працювати.

13588885_622888784552360_1121782421_o

Основними інструментами, якими може користуватися громадськість для контролю над суддівською владою, Роман Куйбіда вважає:

  • Моніторинг (судових рішень, дисциплінарних процесів, просування реформ);
  • Оцінювання роботи суддів за результати моніторингу;
  • Допомога доброчесним суддям, які зараз пасивні або демотивовані;
  • Звернення до дисциплінарних органів;
  • Допомога судам, зокрема запровадження практики стюартів-студентів, які допомагатимуть простих громадянам у судах);
  • Журналістські розслідування;
  • Профайлинг суддів/кандидатів;
  • Розроблення та адвокатування потрібних законів;
  • Професійна аналітика.