Чому судді масово тікають з корабля?

Сьогодні, 5 липня, Верховна Рада України проголосувала дві постанови про звільнення суддів – №4697 та №4697-1 . За відповідні рішення проголосували 227 та 250 депутатів. Згідно з документами, було звільнено 41 суддю. Де підводні камені? Та чим спричинена така масовість?

Згідно з текстом постанов, судді були звільнені на підставі заяв про звільнення за власним бажанням (3 суддів), відставка (36 суддів), а також у зв’язку з неможливістю виконання посадових обов’язків за станом здоров’я та досягненням пенсійного віку (по одному судді відповідно).

Також до порядку денного Парламенту було внесено ще дві постанови щодо звільнення суддів – №4697-2 та №4697-3. Тут пропонується звільнити ще  63 суддів. Однак, спочатку народні обранці відклали розгляд на вечірнє засідання, яке згодом через блокування трибуни було закрите спікером Андрієм Парубієм.  Таким чином, звільнення цих 63 суддів відтерміновано на невизначений час.

Примітно, що 8 червня цього року Конституційний суд України прийняв рішення у справі щодо довічного пенсійного забезпечення суддів. Причиною появи цього рішення стало звернення Верховного Суду України. Останній був занепокоєний зменшенням розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів та скасуванням їх права на перерахунок раніше призначеного грошового утримання внаслідок прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”. Судді Конституційний Суд дійшли висновку, що зниження рівня матеріального забезпечення суддів у відставці негативно позначається на гарантіях їхньої незалежності, а отже відповідні законодавчі положення не відповідають Конституції України. Врешті, КСУ постановив: щомісячне довічне грошове утримання має складати 80 % від суддівського окладу, що на 20 % більше, ніж є наразі.  Крім того, сума довічного утримання буде перераховуватися зі зміною окладів працюючих суддів. Нагадаємо, значне підвищення суддівських окладів передбачене нещодавно прийнятим новим законом “Про судоустрій і статус суддів”.

Таким чином, судді отримали досить спокусливий шанс піти у відставку. Ця можливість набуває ще більшої привабливості для суддів, які  не бажають прискіпливого аналізу своїх статків  в рамках кваліфікаційного оцінювання, яке на них очікує за новим законом.