Ханова Раїса Федорівна

Освіта:

1989 – Харківський юридичний університет імені Ярослава Мудрого

Суддівська кар’єра:

20012006 – суддя господарського суду Донецької області;

20062010 – суддя Донецького апеляційного адміністративного суду;

2010 (квітень-жовтень) – суддя Вищого адміністративного суду України;

20102017 – суддя, голова Донецького апеляційного адміністративного суду;

2017 – т.ч. – суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Офіційні документи щодо судді:

Декларація родинних зв’язків судді за 2011-2015 роки

Декларація родинних зв’язків судді за 2013-2017 роки

Досьє судді

Рішення Громадської ради доброчесності “Про надання Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформації щодо кандидата на посаду судді”

Декларація доброчесності 2015 рік

Декларація доброчесності 2017 рік

 • Ухвалення сумнівних рішень

  1) Як зазначено у рішенні Громадської ради доброчесності, у грудні 2013 року колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду під головуванням Ханової Р. Ф. залишила в силі постанову суду першої інстанції, якою Громадській організації "Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива" заборонено проведення масових заходів 30 листопада 2013 року біля пам'ятника Гмирі Петру Арсентійовичу в місті Алчевську.

  2) У жовтні 2010 року колегія суддів Вищого адміністративного суду України, до складу якої входила суддя, розглянула справу за позовом Олександра Волкова в частині його звільнення з посади судді Верховного Суду України. У січні 2013 року Європейський суд з прав людини визнав порушення статей 6 і 8 Європейської конвенції з прав людини. У рішенні ЄСПЛ було зазначено, що "перегляд справи заявника ВАСУ не був достатнім".

  3) За інформацією з веб-сайту видання “Новое время”, 19 лютого 2018 року, у річницю розстрілів на Майдані, суддя Ханова входила до складу колегії суддів, яка скасувала постанову парламенту про звільнення Віктора Степаненка – судді, який у часи Революції Гідності позбавив водійських прав чотирьох автомайданівців за поїздку до Межигір'я. Суддю Степаненка і ще 18 «суддів Майдану» Верховна Рада звільнила в 2016 році, терміново зібравшись на позачергове засідання з ініціативи Президента у переддень запуску судової реформи, – на знак неминучого очищення судової влади. Самого суддю Степаненка символічність моменту не вразила: він оскаржив рішення парламенту, бо не отримав повідомлення про розгляд свого звільнення за три дні до засідання. Суд погодився з формальними претензіями і скасував постанову Верховної Ради про звільнення судді. Це рішення Верховного Суду відкриває дорогу до повернення в «оновлену» судову систему решти звільнених того дня парламентом «суддів Майдану».

 • Неетична поведінка

  У декларації доброчесності, яку судді повинні подавати щорічно, зазначаються відомості щодо прийняття рішень про обмеження прав громадян на проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій в Україні у період з 21 листопада 2013 року до дня набрання чинності Законом України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", а також рішень з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини.

   

  Однак, згідно з висновком Громадської ради доброчесності суддя у декларації доброчесності, яка міститься у матеріалах досьє, підтвердила, що вона не приймала одноособово чи у складі колегії суддів зазначені рішення, незважаючи на те, що нею у складі колегії було залишено без змін рішення про обмеження права громадян на проведення масових заходів у м. Алчевську, а також рішення, порушення якого було констатовано Європейським судом з прав людини. Таким чином, суддя надала недостовірні відомості у декларації.

Розгляд резонансних справ

1) За інформацією з офіційного веб-сайту Судової влади України, 1 жовтня 2018 року суддя Ханова у складі колегії суддів ухвалила постанову про те, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які ввезені з метою транзиту через митну територію України (авто з єврономерами), не є адміністративним правопорушенням, передбаченим у ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України (неправомірні операції з товарами, митне оформлення яких не закінчено). Як зазначається на веб-сайті видання “Українська правда”, позивач, будучи власником автомобіля з реєстраційним номером Естонії і не знятого там з реєстрації, 26 лютого 2016 року ввіз автомобіль на митну територію України з метою транзиту. Водночас, під час судових засідань, позивач визнав, що ввіз автівку для тривалого користування, а режим “транзит” заявив, щоб уникнути необхідності розмитнення.

2) За інформацією з веб-сайту видання “Новое время”, 5 березня 2018 року суддя Ханова входила до колегії суддів, яка визнала протиправним і скасувала рішення Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів про накладення дисциплінарного стягнення на начальника Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України. На думку авторів матеріалу, зазначене рішення продемонструвало здатність суду захистити прокурорів, які використовують своє законне право не виконувати незаконних вказівок. Нагадаємо, Начальник Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, який курує так звані «справи Майдану», отримав догану за відмову надати матеріали кількох кримінальних проваджень на незаконну вимогу заступника генпрокурора. Таке рішення за скаргою останнього ухвалила у жовтні 2017 року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів.

Характеристика професійної діяльності

Як зазначено у рішенні Громадської ради доброчесності, Ханова Р. Ф., будучи головою Донецького апеляційного адміністративного суду, організувала перевезення усіх справ та електронного архіву суду після прийняття рішення про евакуацію суду, змогла зберегти колектив суду майже без втрат та у стислі строки відновити роботу суду у місті Краматорськ.

В електронній декларації 2015 року суддя вказала, що має авторські права на комп’ютерну програму "Збут і стан ринку вугільної промисловості в Україні".

Інформація щодо статків

В електронній декларації 2015 року суддя вказала про наявність у родини квартири у м. Донецьк, а також житлового будинку та квартири у м. Макіївка. Іншого житлового приміщення, яке б знаходилося на підконтрольній Україні території, суддя не задекларувала.

Інша інформація:

У 2015 році портал "Українська правда" повідомляв, що Донецький апеляційний адміністративний суд відмовився надати громадському активісту інформацію про вартість ремонту у новому приміщенні суду, який очолює Ханова Р. Ф. та джерело його фінансування.


ЗМІ про суддю

Только смелая страна позволяет себе административную юстицию, — Ханова

Судья Пятой палаты ВАСУ Р.Ханова просит ВККС перевести ее в другой суд

 

 

Завантажити профайл Методологія підготовки матеріалу