Питання-відповіді для профайлів сайту ЧЕСНО. Фільтруй суд!

Що таке профайли суддів?

Профайл – це детальна інформація щодо судді, зібрана з відкритих джерел та систематизована відповідно до методології, розробленої рухом ЧЕСНО. Фільтруй Суд! Це – “портрет” судді, починаючи від дня його роботи в судовій системі.

Яка інформація надається у профайлах суддів?

Оскільки профайл є найбільш повною систематизацією інформації щодо судді на одному ресурсі, то Ви зможете віднайти в ньому інформацію стосовно кар’єри судді в судовій системі, інформацію про його статки та посилання на всі майнові декларації, що знаходяться у відкритому доступі. Також у профайлі є інформація щодо освіти судді, його родинних зв’язків (відповідно до інформації, що міститься у декларації родинних зв’язків судді та інших відкритих джерелах), декларації доброчесності судді та інші офіційні документи щодо судді (рішення Громадської ради доброчесності, рішення про притягнення/відмову у притягненні до дисциплінарної відповідальності, досьє судді тощо). Також, відповідно до методології руху відбувається оцінка доброчесності суддів, а тому у розділі “Доброчесність” наявна інформація про порушення суддями критеріїв, розроблених нашим рухом. У розділі “Додатково” міститься інформація щодо характеристики професійної діяльності судді, розгляду ним резонансних справ, а також інша суспільно важлива інформація. Варто додати, що оскільки профайл є найбільш повним систематизованим джерелом інформації стосовно судді, у профайлі також можна знайти посилання на ЗМІ та інтернет-ресурси, що також у своїх матеріалах  згадували про відповідного суддю та його роботу.


Судді яких судів є в профайлах?

Команда ЧЕСНО. Фільтруй Суд! має на меті створити профайли на всіх суддів, що працюють в судах України ( за інформацією станом на квітень 2018 року їх кількість становить більш ніж 5500 суддів). Наразі, підготовка профайлів рухається відповідно до запропонованої Законом України “Про судоустрій та статус суддів” системи оновлення судів, а тому в базі профайлів міститься інформація щодо суддів Верховного суду, апеляційних судів областей, апеляційних господарських та апеляційних адміністративних судів. Також, увага була приділена і столичним суддям – в базі профайлів міститься інформація щодо всіх суддів, що працюють в м. Києві.


Як знайти потрібного суддю?

Достатньо зайти на наш портал chesnosud.org у розділ “Профайли суддів” та ввести ПІБ судді, що Вас цікавить.


Як знайти потрібний суд?

На порталі chesnosud.org у розділі “Профайли суддів” можна обрати суд, що Вас цікавить з переліку, що з’явиться, клікнувши на стрічку “усі суди”.

Що таке критерії доброчесності?

Це критерії, спрямовані на зміцнення та підтримку довіри суспільства до судової влади та порушення яких може свідчити про невідповідність поведінки судді високим стандартам, які встановлені законами України, Бангалорськими принципами поведінки суддів, Кодексом суддівської етики тощо.

Які критерії доброчесності використовувалися при аналізі суддів?

Перевірка доброчесності суддів здійснювалася відповідно до розробленої командою кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! методології, якою визначено п’ять критеріїв доброчесності:
– непричетність до корупції або до кримінальних правопорушень;

непричетність до ухвалення сумнівних рішень;

– відповідність стилю життя задекларованим доходам та прозорість статків;

– непричетність до порушення прав людини;

– дотримання норм професійної етики.

Які судді вважаються доброчесними?

Команда ЧЕСНО. Фільтруй Суд! не стверджує, що той чи інший суддя є доброчесним, оскільки така оцінка дається лише на підставі документів та відомостей, які містяться у відкритому доступі. Тобто, командою ЧЕСНО. Фільтруй Суд! може стверджувати лише той факт, що у відкритому доступі не знайдено інформаціі, яка могла б свідчити про порушення суддею критеріїв доброчесності.

Які судді вважаються недоброчесними?

Суддя може бути відмічений як “недоброчесний” у випадку, якщо нашою командою з відкритих та достовірних джерел були виявлені факти порушення ним хоча б одного з розроблених Рухом ЧЕСНО критеріїв доброчесності, про що і зазначається у відповідному розділі.

Як у профайлах відрізнити недоброчесного суддю?

У випадку, якщо у поведінці судді наявні ознаки порушення критеріїв, розроблених командою кампанії ЧЕСНО. Фільтруй Суд! – навпроти його ПІБ у списку Ви побачите чорний часник.

З яких джерел збирається інформація про суддю?

Для оцінки доброчесності суддів та висвітлення інформації про суддів та судову систему ми використовуємо наступну інформацію:

  • Звіти міжнародних правозахисних організацій (Freedom House, Amnesty International, Human Rights Watch, Article 19, IFJ, Reporters without Borders тощо), рішення, звіти та повідомлення органів влади іноземних держав або міжнародних інституцій (звіти Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, висновки комітетів ООН, звіти Державного департаменту США, звіти та рішення Ради Європи, Європейського суду з прав людинитощо).
  • Звіти вітчизняних правозахисних та громадських організацій, слідчих комісій (ГО «Громадський люстраційний комітет», Тимчасової слідчої комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції, УГСПЛ, ХПГ, інших).
  • Офіційні документи та повідомлення органів державної влади України (наприклад, рішення Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України чи парламенту з питань, пов’язаних з відповідальністю суддів; щорічні та спеціальні доповіді Уповноваженого Верховної ради України з прав людини; звіти парламентських слідчих комісій тощо).
  • Журналістські розслідування, підтверджена фактами інформація у шанованих ЗМІ (наприклад, програми «СХЕМИ: корупція в деталях» на Радіо Свобода, видання Українська правда, Наші гроші, Слідство.Інфо, авторитетні місцеві та іноземні ЗМІ).
  • Відкриті державні реєстри (Єдиний державний реєстр судових рішень, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно,  тощо), відомості з веб-порталу державних закупівель.
  • Інші джерела, що своїм наповненням та формою свідчать про високу вірогідність опублікованих даних.

Чи може суддя чи інша особа оскаржити чи спростувати інформацію, вказану в профайлі? Куди звертатися?

Дотримуючись вимог цивільного законодавства, ми надаємо право спростувати інформацію, що наявна у відповідному профайлі судді. Судді, щодо яких за результатами аналізу було зроблено оцінку про недоброчесну поведінку, мають право на відповідь та спростування інформації. Відповідь судді оприлюднюватиметься на відповідній веб-сторінці. Після оприлюднення інформації про недоброчесну поведінку судді ми у будь-який час розглядатимемо письмові звернення зі спростуванням розміщеної інформації. У разі надання переконливих спростувань інформація щодо ймовірної причетності судді до недоброчесної поведінки може бути змінена.

Інформацію можна надіслати на нашу скриньку: chesnosud@gmail.com

Чи повідомляється суддя про опублікований профайл?

До моменту оприлюднення профайлів ми надаємо можливість суддям протягом трьох робочих днів надати пояснення (пропозиції, зауваження тощо) щодо інформації, яка міститься у відповідному профайлі судді, на адресу електронної пошти chesnosud@gmail.com. З цією метою відповідні профайли надсилаються електронною поштою на адресу суду. Проте, слід зауважити, що після оприлюднення інформації про недоброчесну поведінку судді ми у будь-який час розглядатимемо письмові звернення зі спростуванням розміщеної інформації. У разі надання переконливих спростувань інформація щодо ймовірної причетності судді до недоброчесної поведінки може бути змінена. У випадку незгоди з наданою відповіддю, Рух ЧЕСНО оприлюднює відповідне пояснення судді щодо інформації, яка міститиметься у профайлі судді на сайті кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд!.

Чи може фізична особа надати інформацію про суддю у профайли? Яким чином?

Команда ЧЕСНО. Фільтруй суд! розглядає лише випадки, які містяться у відкритих джерелах та не розглядає скарги учасників судового розгляду у приватних справах. При здійсненні аналізу суддів беруться до уваги судові справи, які викликали суспільний резонанс та висвітлені на відкритих ресурсах або у місцевих засобах масової інформації. Зважаючи на це, закликаємо громадськість на місцях активізувати журналістське середовище та готувати відповідні журналістські розслідування та матеріали, що стосуються випадків недоброчесної поведінки суддів.


Як часто оновлюється база профайлів суддів?

Ми підтримуємо нашу базу профайлів у актуальному стані. Інформація стосовно судді оновлюється у максимально стислі строки відповідно до того, як нам стала відома інформація та проаналізована юристами кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд!.