ВККС внесла подання про призначення безстроково одіозних суддів: хто ж вершитиме правосуддя на місцях?

29 липня Вища кваліфікаційна комісія суддів України внесла подання до Верховної Ради України про обрання кандидатів на посаду судді безстроково.  Зокрема, ВККС рекомендувала: 

  • Валігурську Людмилу Василівну на посаду судді Суворовського районного суду міста Херсона;
  • Добрівську Наталію Анатоліївну на посаду судді окружного адміністративного суду міста Києва;
  • Захарчук Світлану Степанівну на посаду судді Подільського районного суду міста Києва;
  • Заяця Олександра Володимировича на посаду судді Чернігівського окружного адміністративного суду;
  • Крижановського Олега Валентиновича на посаду судді Малиновського районного суду міста Одеси;
  • Сапона Андрія Віталійовича на посаду судді Деснянського районного суду міста Чернігова.

Рух ЧЕСНО провів власне дослідження та з’ясував, ким є кандидати на посади суддів.

Суддя Людмила Валігурська проходила первинне кваліфікаційне оцінювання суддів у першій хвилі (з лютого по квітень 2016 року). Однак, успішне проходження нею оцінювання видається сумнівним. Як повідомляє Центр журналістських розслідувань, суддя Валігурська може бути причетною до винесення сумнівних рішень. Так, у справі про притягнення чиновника до відповідальності за порушення антикорупційного законодавства, зокрема, за отримання «подарунка» у розмірі 3500 грн, Людмила Валігурська нібито  винесла рішення, згідно з яким обвинувачений відбувся лише штрафом, який у чотири рази менший за отриманий «подарунок».

Суддя Наталія Добрівська у липні 2010 році призначена на посаду В. Януковичем. У 2012 році ВРЮ розглядала питання про звільнення судді за порушення присяги, однак підстав для її звільнення не знайшла. Співбесіду з ВККС Добрівська не проходила, тому рекомендація про її призначення теж не викликає довіри.

За оцінкою Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, суддя Світалана Захарчук порушила присягу під час ухвалення рішення про позбавлення активіста Майдану права керування авто строком на 3 місяці. Проте ВРЮ не погодилась із таким висновком ТСК та відмовилась притягати суддю до відповідальності. Примітно, що  не всі члени ВРЮ погодились із таким висновком. Зокрема, член ВРЮ Андрій Бойко зазначив таке: “Своїми діями суддя Захарчук С.С. порушила основоположний міжгалузевий принцип – принцип презумпції невинуватості… та ухвалила необґрунтоване рішення, що дає підстави вважати, що її дії порочать звання судді і викликають сумнів у її об’єктивності, неупередженості та незалежності“.  Світлана Захарчук фігурує у аналітичному дослідженні ЧЕСНО “Служителі режиму – судді, що тероризували Майдан”.

Суддю Олександра Заяця, як і його колегу Добрівську, також призначив В. Янукович у 2010 році. Про нього відомо те, що політична партія “Удар” включила його до власного Люстраційного списку Євромайдану, зокрема, до переліку суддів, які заборонили проведення мирних мітингів на підтримку євроінтеграції України та судових виконавців, які вимагали примусового виконання цих рішень. Підставою стало рішення судді Заяця від  23 листопада 2013 року: він заборонив під час проведення мирних масових зібрань встановлювати намети, використовувати звуко- та кіновідтворюючу апаратуру з листопада 2013 року по січень 2014 року у центральній частині м. Чернігова.

Суддя Олег Крижановський є сином судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Валентина Яковича Крижановського. За інформацією у ЗМІ можна припускати, що Олег Крижанівський може поповнити перелік суддів, “лояльних” до негідників. Так, у 2012 році суддя нібито відпустив пі підписку про невиїзд спійманого на хабарництві місцевого чиновника, а згодом начебто відпустив під домашній арешт відомого афериста, якого потім оголосили у розшук.

За інформацією Юридичної газети, на суддю Деснянського районного суду міста Чернігова Андрія Сапона через “негідну поведінку”скаржилися його колеги. Так, він начебто з’являвся на роботу напідпитку. Окрім цього, його тезка був помiчником народного депутата Атрошенка Владислава Анатолійовича.

Те, що ВККС рекомендувала цих суддів до обрання, викликає занепокоєння і провокує недовіру. Лише Верховна Рада України може змінити стан речей та відмовитися голосувати за те, щоб такі судді знову вдягнули суддівські мантії.