Розслідування та суди над суддями: травень 2020-го

Незважаючи на карантинні обмеження, ми продовжуємо інформувати суспільство про суди над суддями. Команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! щомісяця підбиває підсумки розслідування кримінальних проваджень, у яких підозрюються судді-корупціонери. 

28 травня 2020 року Вищий антикорупційний суд ухвалив обвинувальний вирок відносно Зої Пономарь, судді апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці. Як зазначається на веб-сайті видання “Слово і діло”, за версією слідства, екссуддя, будучи суб’єктом декларування, умисно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015-2017 роки. Цього від неї вимагав Закон України «Про запобігання корупції», тож суддя порушила вимоги зазначеного закону. Вищий антикорупційний суд визнав її винною у вчиненні злочину, передбаченого ст. 366-1 Кримінального кодексу України (декларування недостовірної інформації) та призначив покарання у вигляді штрафу у розмірі 51 тис. гривень з позбавленням права обіймати посаду судді строком на 2 роки. 

У травні 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомило про підозру одному судді, а також стосовно одного судді скеровано обвинувальний акт до суду.  

Зазначену інформацію ми отримали від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на запит. 

За даними публікацій у відкритому доступі, повідомлено про підозру Ірині Грищенко, заступниці голови Дзержинського районного суду міста Харкова, яку, за версією слідства, підозрюють в отриманні неправомірної вигоди за винесення ухвали про повернення обвинуваченому у кримінальному провадженні понад 30 тис. дол. США. Також обвинувальний акт було скеровано до суду відносно Антона Гайдура, судді Міжгірського районного суду Закарпатської області. За версією слідства він висловив прохання надати та одержав 15 тис. грн за постановлення рішення на користь позивача у цивільній справі.

Разом з тим, за даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, у травні ВРП не розглядала клопотань Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про відсторонення судді у зв’язку із підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, та, відповідно не ухвалювала таких рішень.

Коротка довідка 

відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду у травні 2020 року 

  1. Гайдур Антон Юрійович

суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області

5 лютого 2020 року Національне антикорупційне бюро України спільно з Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції у Закарпатській області під процесуальним керівництвом Спеціальної антикорупційної прокуратури викрили суддю Гайдура на отриманні неправомірної вигоди.Як встановило слідство, служитель Феміди нібито вимагав та отримав 15 тис. грн від фізичної особи за задоволення цивільного позову. 

25 лютого 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове, до 8 квітня 2020 року, відсторонення судді Міжгірського районного суду Закарпатської області Антона Гайдура від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

11 червня 2020 року, Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Гайдура від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

За інформацією видання “Слово і діло”, 6 березня 2020 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила голові Міжгірського районного суду Закарпатської області Антону Гайдуру запобіжний захід у 168 160 грн застави.

02 червня 2020 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинуваченим в якій є суддя Гайдур, призначено до судового розгляду Вищим антикорупційним судом на 27 серпня 2020 року.