Розслідування та суди над суддями: серпень-2020

Літня пора закінчилась, але традиційний огляд корупційних справ за ймовірної участі служителів Феміди, команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! – триває.

У серпні 2020 року, за даними Національного антикорупційного бюро України, під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в липні не було ані обвинувальних актів, ані підозр особам, які на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення у сфері корупції займали посаду судді. Таку інформацію ми отримали у відповідь на запит до Національного антикорупційного бюро України. 

Нагадаємо, що цього літа резонансною справою за участі суддів стала історія з “плівками Вовка”. За даними детективів НАБУ, голова Окружного адмінсуду міста Києва Павло Вовк та деякі його колеги (зокрема Володимир Келеберда, Ігор Качур, Ігор Погрібніченко, Олексій Огурцов), ймовірно, діяли у складі злочинної організації. Як стверджують детективи, вона мала на меті захопити державну владу через встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Вищою радою правосуддя та створення штучних перешкод у їхній роботі.

1 вересня 2020 року Вища рада правосуддя одноголосно відмовилася задовольнити клопотання Генерального прокурора України про відсторонення від здійснення правосуддя зазначених суддів, проте одноголосно ухвалила рішення про повернення клопотань без розгляду. Таке рішення ВРП обгрунтовує неналежним врученням повідомлення про підозру суддям ОАСК.

За даними детективів НАБУ, Вища рада правосуддя ухвалила рішення з конфліктом інтересів, адже з “плівок Вовка” випливає, що судді Окружного адмінсуду Києва мали позаслужбові взаємини з окремими членами ВРП. Крім того, голова ОАСК ймовірно має безпрецедентний вплив на окремих членів ВРП. 

Стосовно відсторонення суддів у інших справах, то за даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, у серпні 2020 року ухвалено одне рішення: продовжити тимчасове відсторонення судді Леоніда Закревського (Володимирецький районний суд Рівненської області) від здійснення правосуддя у зв’язку із вчиненням кримінального правопорушення. 

Коротка довідка 

відносно судді, якого було відсторонено в серпні 2020 року

1. Закревський Леонід Володимирович 

суддя Володимирецького районного суду Рівненської області

За даними Національного антикорупційного бюро України, 20 лютого 2020 року судді Закревському було повідомлено про підозру. Детективи НАБУ встановили, що суддя неодноразово вимагав та отримував неправомірну вигоду. Так, повідомляється, що мова йде про винесення наперед встановлених рішень у різних категоріях справ, які перебувають на розгляді у суді: від рішення про адміністративне стягнення за водіння в нетверезому стані, до повернення майна, арештованого в рамках кримінальної справи. 

24 лютого 2020 року Вища рада правосуддя повернула подання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про надання згоди на утримання судді Закревського під вартою, оскільки подання не містило належного обґрунтування.

3 березня 2020 року Вища рада правосуддя знову розглянула подання про надання згоди на утримання судді Леоніда Закревського під арештом та цього разу задовольнила його. Згодом, 9 червня 2020 року, ВРП вирішила тимчасово, до 09 серпня 2020 року, відсторонити Закревського через притягнення до кримінальної відповідальності. 4 серпня 2020 року ВРП продовжила строк тимчасового відсторонення до 17 вересня 2020 року.