Розслідування та суди над суддями: лютий 2020

На відміну від попередніх декількох місяців, лютий видався лютим, адже, були повідомлення про підозру, відсторонення суддів та направлення обвинувальних актів до суду відносно суддів – фігурантів кримінальних правопорушень у сфері корупції.

Команда ЧЕСНО.Фільтруй суд! звернулася із відповідним запитом до Національного антикорупційного бюро України та проаналізувала суди на суддями за минулий місяць.        

У лютому 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомило про підозру трьом суддям, а також відносно одного судді було скеровано обвинувальний акт до суду.  

Суддею, відносно якого було скеровано до суду обвинувальний акт, виявився Микола Шершак із Зарічного районного суду міста Суми, якого слідство підозрює в отриманні неправомірної вигоди у розмірі 2 тисячі дол. США. Суддями, яким було повідомлено про підозру, посилаючись на відкритті дані у мережі Інтернет, нами виявлено лише двох голів судів. Серед таких суддів виявились голова Міжгірського районного суду Закарпатської області Гайдура Антон (якого слідство підозрює у вимаганні та отриманні 15 тис. грн від фізичної особи за задоволення цивільного позову) та голова Володимирецького районного суду Рівненської області Закревський Леонід (слідство встановило непоодинокі факти ймовірного висловлювання головою суду прохання надати йому неправомірну вигоду з метою ухвалення рішення ним особисто в інтересах зацікавлених осіб, або ж задля впливу з цією ж метою на суддів цього ж суду).

Крім того, Вища рада правосуддя також вирішувала питання про відсторонення від здійснення правосуддя суддів, які підозрюються у ймовірному вчиненні кримінального правопорушення, серед яких:

18 лютого 2020 року відсторонено Тулика Івана (Рахівського районного суду Закарпатської області) до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження;

25 лютого 2020 року відсторонено Гайдура Антона (Міжгірський районний суд Закарпатської області) до 8 квітня 2020 року;

27 лютого 2020 року відсторонено Шершака Миколу (Зарічний районний суд міста Сум) до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Коротка довідка 

відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду 

в лютому 2020 року

 

  1. Шершак Микола Іванович
    суддя Зарічного районного суду міста Сум

За даними слідства, 7 листопада суддю Шершака викрили на нібито одержанні 2000 доларів неправомірної вигоди. Слідство стверджує, що суддя висловив прохання надати неправомірну вигоду громадянину за винесення рішення про непритягнення його до адміністративної відповідальності.

За інформацією видання “Слово і діло”, до Зарічного райсуду Сум надійшов адміністративний протокол про притягнення до відповідальності Віталія Шутька за керування автомобілем у нетверезому стані. Після чого, суддя Шершак нібито попросив у Шатька гроші за непритягнення його до відповідальності у цій адміністративній справі, а також в аналогічній щодо нього, яка має поступити до його суду з Голосіївського райсуду Києва.

Видання “Слово і діло”, з посиланням на відповідь Вищого антикорупційного суду, повідомляє, що з метою забезпечення можливої спецконфіскації майна підозрюваного судді Шершака детектив і прокурор просили суд накласти арешт на його майно, зокрема: 4 земельні ділянки, житловий будинок і автомобіль Nissan X-Trail. Вивчивши клопотання, суддя ВАКС його задовольнив частково, заарештувавши 3 земельні ділянки, авто і будинок. Крім того, детектив і прокурор просили накласти арешт на речові докази, а саме скляну банку з-під зеленого горошку і систему відеофіксації прибудинкової території судді Шершака, що також було задоволено.

14 лютого 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціальної антикорупційної прокуратури скерувало до суду обвинувальний акт відносно судді Шершака. 

27 лютого 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Шершака від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження. 

З 14 лютого 2020 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинуваченим в якій є суддя Шершак, призначено склад суду у Вищому антикорупційному суді. 

Короткі довідки 

відносно суддів, яких було відсторонено від здійснення правосуддя 

в лютому 2020 року

 

  1. Тулик Іван Іванович
    суддя Рахівського районного суду Закарпатської області

За інформацією з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, 25 березня 2019 року судді Тулику Івану Івановичу, викритому 20 березня на ймовірному отриманні неправомірної вигоди, повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Як з’ясувало слідство, служитель Феміди нібито вимагав від місцевого жителя 10 тис. грн за ухвалення судового рішення на його користь. Детективи Національного антикорупційного бюро України спільно зі співробітниками Служби Безпеки України викрили суддю в момент нібито отримання неправомірної вигоди. 

25 березня 2019 року складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального Кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), яке того самого дня оголошено та вручено підозрюваному судді.

2 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 25 травня 2019 року, відсторонила суддю Тулика І.І. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. 25 травня 2019 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення для судді Тулика І.І., до 23 червня 2019 року. 

18 лютого 2020 року Вища рада правосуддя вирішила тимчасово відсторонити суддю Тулика від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

19 лютого 2020 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинуваченим в якій є суддя Тулик, призначено до судового розгляду Вищим антикорупційним судом на 23 березня 2020 року.

  1. Гайдура Антон Юрійович
    суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області

5 лютого 2020 року Національне антикорупційне бюро України спільно з Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції у Закарпатській області під процесуальним керівництвом Спеціальної антикорупційної прокуратури викрили суддю Гайдура на отриманні неправомірної вигоди.Як встановило слідство, служитель Феміди нібито вимагав та отримав 15 тис. грн від фізичної особи за задоволення цивільного позову. 

25 лютого 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове, до 8 квітня 2020 року, відсторонення судді Міжгірського районного суду Закарпатської області Гайдура Антона від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

За інформацією видання “Слово і діло”, 6 березня 2020 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила запобіжним заходом 168 160 грн застави голові Міжгірського районного суду Закарпатської області Антону Гайдуру.