Розслідування та суди над суддями: липень-2020

Судді, які стали фігурантами кримінальних правопорушень у сфері корупції, є об’єктом моніторингу команди кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! У наших щомісячних оглядах ми інформуємо суспільство про суди над суддями. На черзі – липень 2020 року. 

За даними Національного антикорупційного бюро України, під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в липні не було ані обвинувальних актів, ані підозр особам, які на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення у сфері корупції займали посаду судді. Таку інформацію ми отримали у відповідь на запит до Національного антикорупційного бюро України. 

Однак у липні 2020 року Національне антикорупційне бюро України проводило обшуки в приміщенні Окружного адмінсуду міста Києва. Як з’ясувало слідство, деякі судді Окружного адмінсуду міста Києва, ймовірно, діяли у складі злочинної організації на чолі з головою суду Павлом Вовком. Їхня організація мала на меті захопити державну владу через встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Вищою радою правосуддя та створення штучних перешкод у їхній роботі. На офіційному веб-сайті Національного антикорупційного бюро України розміщено повідомлення про виклик на допит суддів цього суду. Згодом, 11 серпня 2020 року голову суду Павла Вовка та суддів Володимира Келеберду, Ігоря Качуру, Ігоря Погрібніченка, Олексія Огурцова оголосили у розшук.

Нагадаємо, що зазначені судді відомі завдяки причетності до порушення критеріїв громадської оцінки доброчесності за методологією ЧЕСНО. Фільтруй суд! Так, відносно голови суду Павла Вовка НАБУ у 2017 році здійснювало розслідування за фактом імовірного незаконного збагачення, виявленого внаслідок аналізу е-декларацій. Під час обшуків 26 травня 2017 року суддю Вовка застали разом з ексдружиною у заміському будинку, хоча він сам зазначає, за словами журналістів, що проживає у квартирі у Києві. Однак, у подальшому це кримінальне провадження було закрите, адже Конституційний Суд України скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

Суддя Володимир Келеберда відомий тим, що 26 березня 2019 року ухвалив рішення, яким визнав протиправною заборону трансляції серіалу «Свати» та дозволив актору Федору Добронравову в’їзд на територію України. Інший суддя-фігурант Ігор Качур, за даними Центру протидії корупції, 27 грудня 2017 року у складі колегії суддів відмовив у задоволенні позову про визнання протиправною постанови Головного військового прокурора України про засекречення декларацій військових прокурорів. Таке рішення сприяє приховуванню ймовірного незаконного збагачення високопоставлених чиновників, зокрема і посадовців Генеральної прокуратури. 

Суддя Ігор Погрібніченко 22 квітня 2019 року своєю ухвалою заборонив Конкурсній комісії з добору кандидатів на посаду членів Вищої ради правосуддя приймати рішення про визначення кандидатів, які рекомендуються для призначення Президенту. Також суд заборонив Голові Комісії Володимиру Буткевичу надавати главі держави список кандидатів на розгляд. Інший суддя, Олексій Огурцов, відомий тим, що у складі колегії, ухвалював судове рішення у той період, коли за даними правоохоронців, знаходився поза межами України (зокрема, на острові Маврикій). Водночас зазначимо, що, за інформацією “Радіо Свобода”, кримінальне провадження за цими обставинами було закрито. Причиною стало те,, що “суддями за власною ініціативою ухвалені рішення про виправлення описок” (тобто, суддя виправив дати ухвалення рішень, які вивчались у рамках кримінального провадження).

Більше інформації про суддів Окружного адмінсуду міста Києва можна дізнатись у нашій базі профайлів за посиланням, а про діяльність самого суду – у нашому аналітичному матеріалі. Команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! активно слідкує за перебігом так званої справи “плівок Вовка” та інформуватиме суспільство про нові деталі.

Що стосується відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку із вчиненням кримінального правопорушення, то за даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, в липні 2020 року таке питання вирішувалось щодо судді  Ірини Грищенко (Дзержинський районний суд міста Харкова) за клопотанням Генерального прокурора України. 

Коротка довідка 

відносно судді, яку було відсторонено в липні 2020 року

Грищенко Ірина Олексіївна 

суддя Дзержинського районного суду міста Харкова

За даними детективів Національного антикорупційного бюро України, Ірина Грищенко – заступник голови Дзержинського районного суду міста Харкова – нібито отримала неправомірну вигоду за винесення ухвали про повернення обвинуваченому у кримінальному провадженні понад 30 тисяч доларів США. Розслідування зазначених фактів детективи Бюро здійснюють з січня 2020 року.

28 травня 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомило про підозру судді Грищенко. 

23 червня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове, до 28 липня 2020 року, відсторонення судді Грищенко від здійснення правосуддя у зв’язку з імовірним вчиненням кримінального правопорушення.

23 липня 2020 року Вища рада правосуддя вирішила продовжити строк тимчасового відсторонення судді Грищенко від здійснення правосуддя у зв’язку з імовірним вчиненням кримінального правопорушення до 23 вересня 2020 року.