Розслідування та суди над суддями: квітень-2020

Команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! продовжує щомісяця підводити підсумки про хід розслідування кримінальних проваджень, у яких підозрюються судді-корупціонери. Наразі маємо аналіз за квітень місяць. 

Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у квітні 2020 року скеровано до суду один обвинувальний акт відносно особи, яка на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення обіймали посаду судді. Разом з тим, підозр у вчиненні кримінальних правопорушень зазначеній категорії осіб – не повідомлялося. Таку інформацію було отримано у відповідь від Національного антикорупційного бюро України на наш запит. 

Обвинуваченим суддею, ймовірно, є Геннадій Молібога із Дружківського міського суду Донецької області, якому в березні 2020 року Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомлено про підозру у недостовірному декларуванні.

Крім того, 9 квітня 2020 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Турківського районного суду Львівської області Луки Кріля під арештом, за фактом неодноразового вимагання та отримання ним неправомірної вигоди.

Коротка довідка
відносно судді, обвинувальний акт щодо якого ймовірно було скеровано до суду у квітні 2020 року 

Молібога Геннадій Вікторович
колишній голова Дружківського міського суду Донецької області

Суддя Молібога вже неодноразово потрапляв до дайджестів “Суди над суддями”, адже є фігурантом у ймовірному вчиненні кримінальних правопорушень. 

У березні 2020 року, Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури судді Молібогу було повідомлено про підозру у недостовірному декларуванні інформації про земельні ділянки в Донецькій області, за статтею 366-1 Кримінального кодексу України (Декларування недостовірної інформації). 

За інформацією видання “Слово і діло”, у межах цієї справи детектив Національного антикорупційного бюро України просив суд застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави, проте суд задовольнив клопотання частково. Проте, Молібогу відпустили під особисте зобов’язання, поклавши на нього такі обов’язки: прибувати за кожним викликом і повідомляти про зміну свого місця проживання.

За інформацією офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальне провадження відносно судді Молібога призначено колегією суддів Вищого антикорупційного суду до розгляду на 1 червня 2020 року. 

Нагадаємо, що 13 листопада 2018 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Молібога від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Коротка довідка про суддю,
відносного якого надано згоду на утримання під арештом
у квітні 2020 року


Кріль Лука Михайлович
суддя Турківського районного суду Львівської області

Суддя Кріль також відомий з попередніх дайджестів, за фактом підозри у ймовірному вчиненні кримінальних правопорушень.

Як зазначається на веб-сайті видання “Слово і діло”, за версією слідства, суддя Кріль висловив прохання громадянину надати грошову винагороду за сприяння у непритягненні його до адміністративної відповідальності. Таким чином, як стверджують у прокуратурі, Кріль повторно вчинив кримінальне правопорушення. Адже в грудні 2018 року його було нібито викрито на отриманні 1000 євро неправомірної вигоди.

21 листопада 2019 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Кріля від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

9 квітня 2020 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Турківського районного суду Львівської області Луки Кріля під арештом.