Розслідування та суди над суддями: червень 2020-го

ЧЕСНО. Фільтруй суд! щомісяця представляє моніторинг кримінальних проваджень у сфері корупції, фігурантами в яких є судді. Наразі пропонуємо вашій увазі огляд за червень 2020 року.

Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у червні, як це випливає з відповіді Бюро на наш запит, скерувало до суду один обвинувальний акт відносно особи, яка на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення обіймали посаду судді районного суду Львівської області. А також одному служителю Феміди із районного суду міста Одеси було повідомлено про підозру. 

На офіційних джерелах в мережі Інтернет на сторінках НАБУ та САП, немає детальної інформації відносно процесуальних дій в межах кримінальних проваджень за участі суддів у червні 2020 року. Однак, із публікації на веб-сайті видання “Слово і діло” вбачається, що 16 червня Вищий антикорупційний суд отримав від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури матеріали у кримінальному провадженні відносно ексголови Турківського районного суду Львівської області Кріля Луки в межах справи за підозрою в одержанні неправомірної вигоди.

Вища рада правосуддя у червні 2020 року розглядала клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя за фактом ймовірної причетності до вчинення корупційних правопорушень:

09 червня 2020 року тимчасово, до 9 серпня 2020 року, відсторонено суддю Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Леоніда,

11 червня 2020 року відсторонено до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження суддю Міжгірського районного суду Закарпатської області Гайдура Антона,

23 червня 2020 року тимчасово, до 28 липня 2020 року, відсторонено суддю Дзержинського районного суду міста Харкова Грищенко Ірину.

Коротка довідка 

відносно судді, обвинувальний акт щодо якого ймовірно було скеровано до суду у червні 2020 року 

 1. Кріль Лука Михайлович
  суддя Турківського районного суду Львівської області

Суддя Кріль вже добре відомий суддя-фігурант кримінальних правопорушень у сфері корупції, про які ми публікували у наших дайджестах.  

Як зазначається на веб-сайті видання “Слово і діло”, за версією слідства, суддя Кріль висловив прохання громадянину надати грошову винагороду за сприяння у не притягненні його до адміністративної відповідальності. Таким чином, як стверджують у прокуратурі, Кріль повторно вчинив кримінальне правопорушення. Адже в грудні 2018 року його було нібито викрито на отриманні 1000 євро неправомірної вигоди.

За даними видання “Слово і діло”, 16 червня 2020 року Вищий антикорупційний суд отримав від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури надійшли матеріали у кримінальному провадженні щодо Кріля, якому відповідно до обвинувального акта висунуто обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Судді вказали, що, згідно КПК, у разі якщо на розгляд суду першої інстанції надійшли матеріали кримінального провадження щодо особи, стосовно якої цим судом вже здійснюється судове провадження, воно передається складу суду, що його здійснює, для вирішення питання про їх об’єднання. Пізніше суд об’єднав ці справи.

21 листопада 2019 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Кріля Л.М. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

9 квітня 2020 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Турківського районного суду Львівської області Кріля Л.М. під арештом.

За інформацією офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальне провадження відносно судді Кріля призначено колегією суддів Вищого антикорупційного суду до розгляду на 16 липня 2020 року. 

Короткі довідки 

відносно суддів, яких було відсторонено у червні 2020 року

 1. Закревський Леонід Володимирович
  суддя Володимирецького районного суду Рівненської області

За даними Національного антикорупційного бюро України, 20 лютого 2020 року судді  Закревському було повідомлено про підозру. Детективами НАБУ встановлено неодноразові факти вимагання  та отримання суддею неправомірної вигоди. Так, повідомляється, що мова йде про винесення наперед встановлених рішень у різних категоріях справ, що перебувають на розгляді у суді: від прийняття рішення про адміністративне стягнення за водіння в нетверезому стані, до повернення майна, арештованого в межах розслідування у кримінальному провадженні. 

24 лютого 2020 року Вища рада правосуддя повернула подання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про надання згоди на утримання судді Закревського Л.В. під вартою, оскільки подання не містило належного обґрунтування.

3 березня 2020 року Вища рада правосуддя знову розглянула подання про надання згоди на утримання судді Леоніда Закревського під арештом та цього разу задовольнила його. Згодом, 09 червня 2020 року, ВРП вирішила тимчасово, до 09 серпня 2020 року, відсторонити суддю Закревського Л.В. у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 1. Гайдур Антон Юрійович
  суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області

5 лютого 2020 року Національне антикорупційне бюро України спільно з Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції у Закарпатській області під процесуальним керівництвом Спеціальної антикорупційної прокуратури викрили суддю Гайдура на отриманні неправомірної вигоди. Як встановило слідство, служитель Феміди нібито вимагав та отримав 15 тис. грн від фізичної особи за задоволення цивільного позову. 

25 лютого 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове, до 8 квітня 2020 року, відсторонення судді Міжгірського районного суду Закарпатської області Антона Гайдура від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

У травні 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерувало обвинувальний акт відносно судді Гайдура А. Ю. до суду. 

11 червня 2020 року, Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Гайдура від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

За інформацією видання “Слово і діло”, 6 березня 2020 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила голові Міжгірського районного суду Закарпатської області Антону Гайдуру запобіжний захід у 168 160 грн застави.

2 червня 2020 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинуваченим в якій є суддя Гайдур, призначено до судового розгляду Вищим антикорупційним судом на 27 серпня 2020 року. 

 1. Грищенко Ірина Олексіївна
  суддя Дзержинського районного суду міста Харкова

За даними детективів Національного антикорупційного бюро України, Ірина Грищенко – заступник голови Дзержинського районного суду міста Харкова нібито отримала неправомірну вигоду за винесення ухвали про повернення обвинуваченому у кримінальному провадженні понад 30 тис. дол. США. Розслідування зазначених фактів детективи Бюро здійснюють з січня 2020 року.

28 травня 2020 року, Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомило про підозру судді Грищенко І.О. 

23 червня 2020 року, Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове, до 28 липня 2020 року, відсторонення судді Грищенко від здійснення правосуддя у зв’язку з ймовірним вчиненням кримінального правопорушення.