Розслідування та суди над суддями: березень 2020

Незважаючи на карантинні обмеження в Україні, команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! продовжує пильнувати тему розслідувань та судів над служителями Феміди. На жаль, але навіть карантин не стає на заваді актуальності проблеми суддів, які є фігурантами кримінальних правопорушень у сфері корупції.

У березні 2020 року, Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомило про підозру двом суддям та відносно одного судді – скерувало до суду обвинувальний акт. Таку інформацію було отримано у відповідь на наш запит. 

Судді, яким було повідомлено про підозру, аналізуючи відкриті дані, виявилися суддя Геннадій Молібога із Дружківського міського суду Донецької області (якого слідство підозрює у недостовірному декларуванні інформацію про земельні ділянки в Донецькій області) та суддя Лука Кріль із Турківського районного суду Львівської області (якого слідство підозрює у висловленні прохання громадянину надати грошову винагороду за сприяння у не притягненні його до адміністративної відповідальності). Зазначені судді вже були фігурантами інших кримінальних правопорушень у сфері корупції, про які ми інформували у попередніх дайджестах. 

Обвинувальний акт Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерувало відносно екссудді Вишгородського районного суду Київської області Людмили Толкачової, яка слідством обвинувачується за фактом недекларування фінансових зобов’язань у майнових деклараціях, що виникли у неї внаслідок отримання позики. 

Крім того, 3 березня 2020 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Володимирецького районного суду Рівненської області Леоніда Закревського під арештом, за фактом неодноразового вимагання та отримання ним неправомірної вигоди.

Коротка довідка 

відносно екссудді, обвинувальний акт щодо якої було скеровано до суду 

в березні 2020 року

  1. Толкачова Людмила Анатоліївна

екссуддя Вишгородського районного суду Київської області 

За даними детективів Національного антикорупційного бюро України, у деклараціях за 2016, 2017 та 2018 роки вже колишня суддя Людмила Толкачова не вказала фінансові зобов’язання, що виникли у неї внаслідок отримання позики. Зокрема, підозрювана у декларації за 2016 і 2017 роки не зазначила відомості на загальну суму понад 669 тис. грн, у декларації за 2018 рік — на понад 659 тис. грн.

Дії служительки Феміди кваліфікуються за ст. 366-1 Кримінального кодексу України (декларування недостовірної інформації).

Досудове розслідування вказаних фактів детективи Національного антикорупційного бюро України здійснювали із серпня 2019 року до лютого 2020 року. 27 січня 2020 року Національним антикорупційним бюро України екссудді було повідомлено про підозру, а у лютому цього ж року — відкрито матеріали слідства для ознайомлення.

20 серпня 2019 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про звільнення Толкачової Л.А. з посади судді Вишгородського районного суду Київської області у відставку.

17 березня 2020 року Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерувало до Вищого антикорупційного суду обвинувальний акт відносно Толкачової Людмили. 

9 квітня 2020 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинуваченою в якій є Толкачова, призначено до судового розгляду Вищим антикорупційним судом на 4 травня 2020 року.

 

Коротка довідка про суддю,

відносного якого надано згоду на утримання під арештом

в березні 2020 року

  1. Закревський Леонід Володимирович

суддя Володимирецького районного суду Рівненської області

За даними Національного антикорупційного бюро України, 20 лютого 2020 року судді  Закревському було повідомлено про підозру. Детективами НАБУ встановлено неодноразові факти вимагання  та отримання суддею неправомірної вигоди. Так, повідомляється, що мова йде про винесення наперед встановлених рішень у різних категоріях справ, що перебувають на розгляді у суді: від прийняття рішення про адміністративне стягнення за водіння в нетверезому стані, до повернення майна, арештованого в межах розслідування у кримінальному провадженні. 

24 лютого 2020 року Вища рада правосуддя повернула подання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про надання згоди на утримання судді Закревського Л.В. під вартою, оскільки подання не містило належного обґрунтування.

3 березня 2020 року Вища рада правосуддя знову розглянула подання про надання згоди на утримання судді Леоніда Закревського під арештом та цього разу задовольнила його.