Розслідування та суди над суддями: підсумок 2019 року

Грудень 2019 року в контексті моніторингу розслідувань справ суддів, які вчинили кримінальні правопорушення у сфері корупції, виявився спокійним, адже обвинувальних актів у грудні не було. 

Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не скеровувало до суду обвинувальні акти стосовно суддів. Таку інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповіді на наш інформаційний запит. 

Крім того, за даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, у грудні ВРП не розглядала клопотань Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про відсторонення суддів у зв’язку із підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, та, відповідно, не ухвалювала таких рішень.

Команда кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! у 2019 році щомісяця інформувала супсільство про перебіг розслідувань відносно суддів-корупціонерів. Таким чином було досліджено 14 рішень Вищої ради правосуддя про відсторонення суддів та 10 обвинувальних актів щодо суддів, які Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерувало до суду.   

Також, 2019 рік запам’ятався першим обвинувальним вироком відносно судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Надії Посунся, який постановив Вищий антикорупційний суд. Зокрема, суддю було визнано винною за фактом неподання нею електронних декларацій, відповідно до вимог закону про запобігання корупції. Так, в обвинуваченні йшлося про те, що суддя не подала декларацію за 2015 рік, пояснюючи це незгодою із вимогами закону. Надія Посунся повідомила, що персональні дані в електронних деклараціях надають можливість третім особам вилучати, знеособлювати, використовувати персональні дані людини, що призвело до підробок, крадіжок та торгівлі такими даними. Колегія суддів Вищого антикорупційного суду визнала винуватою Посунся та призначила їй покарання у виді штрафу (51 000 грн), а також позбавила її права обіймати посади на державній службі, окрім виборних посад, строком на один рік.

У 2020 році команда кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! продовжує моніторити зазначену тему та інформувати про розслідування та суди над суддями у своїх традиційних дайджестах.