Судді Майдану рвуться до ВККС

За інформацією з офіційного веб-сайту Державної судової адміністрації України, 12 липня 2019 року відбудеться співбесіда з кандидатами, допущеними до участі в публічному конкурсі з добору кандидатів для призначення членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на одне вакантне місце за квотою ДСА.

Комісія з добору кандидатів для призначення членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розглянула питання про допуск осіб до участі в публічному конкурсі з добору кандидата для призначення членом ВККС, серед яких:

– Ластовка Неля Дмитрівна,

– Волков Андрій Станіславович,

– Мягкоход Юрій Володимирович,

– Алпатьєва Наталя Юріївна,

– Солодков Андрій Андрійович.

За даними ЧЕСНО. Фільтруй суд! двоє з п’яти кандидатів на посаду члена ВККС є колишніми суддями, які судили активістів Майдану. 

Так, Ластовка Неля Дмитрівна (суддя Дніпровського районного суду м. Києва у відставці) на посаді судді розглядала справи проти активістів Майдану. 

Зокрема, як вбачається з рішення дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя, 23 січня 2014 року суддя Ластовка ухвалила 3 постанови, якими притягнула трьох активістів Автомайдану до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права керування всіма видами автомобільних транспортних засобів строком на 4 та 6 місяців. Підставою для таких рішень судді стали протоколи ДАІ, складені через те, що активісти начебто не зупинилися на вимогу працівника ДАІ, коли брали участь в автозаїзді до резиденції Віктора Януковича в Межигір’ї 29 грудня 2013 року. 

У зв’язку із зазначеним, дисциплінарна палата у березні 2017 року внесла подання Вищій раді правосуддя про звільнення Ластовки з посади судді. Однак, суддя оксаржила зазначене рішення до Вищої ради правосуддя, яка 30 січня 2018 року ухвалила нове рішення та визнала, що дії судді не містять ознак істоного дисциплінарного проступку.  

Згодом, суддя Ластовка подала заяву про звільнення у відставку, яку підтримала Вища рада правосуддя рішенням від 11 квітня 2019 року.

Крім того, журналісти “Bihus.info”  зазначають про чималі статки родини судді Ластовки. Зокрема, як зазначено у статті, чоловік судді Вадим Ластовка у 2007-2012 роках обіймав посаду заступника прокурора Київської області. Вже на наступний день після свого звільнення, 31 травня 2012 року, він витратив більше 50 тис дол за тодішнім курсом на купівлю новенького автомобіля Toyota Camry, а ще через рік – близько 95 тис на Mercedes-Benz ML 350. Як стало відомо із реєстру МВС, у червні 2017 року колишній прокурор також став власником нового BMW 520 D. Ціна на таке авто стартує від 49 тис дол. Окрім цього, 22-річний син судді Владислав Ластовка володіє автомобілем Audi A6 2010 року випуску. Додатково у статті зазначається, що у 2014 році батько чоловіка судді Василь Ластовка став власником квартири площею 54 кв.м у елітному житловому комплексі “Престиж Хол” на Анрі Барбюса, 37/1. За  повідомленням автора статті, ціни на подібні квартири від забудовника у 2017 році складали 2,3 млн грн.

Також, суддя Ластовка у власній декларації доброчесності “забула” вказати про те, що нею приймалися рішення про обмеження прав активістів Революції Гідності. 

Інший кандидат – Волков Андрій Станіславович (адвокат, колишній суддя Київського окружного адміністративного суду) також є суддею Майдану. Під час Революції Гідності неодноразово обмежував права на проведення мирних зібрань.

На посаді судді у грудні 2013 року прийняв постанову, якою було обмежено  право Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” Київської міської організації політичної партії на проведення мирних заходів на території “Межигір’я” на підтримку європейської інтеграції. Також за результатами розгляду двох справ суддя прийняв постанову, якою було обмежено право декількох суб’єктів на проведення мирних заходів на підтримку Євромайдану у місті Білій Церкві, та постанову, якою було обмежено реалізацію права на мирні зібрання у с. Нові Петрівці.

У 2017 році, суддя Волков подав заяву про звільнення з посади судді за власним бажанням, яку підтримала рішенням Вища рада правосуддя. 

Окрім суддів Майдану, серед претендентів на вакантну посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є й інші кандидати, які так само не можуть похвалитись доброчесною поведінкою. 

Солодков Андрій Андрійович (суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ) у деклараціях за 2015 та 2016 роки зазначив про наявність у його родини однієї квартири площею 42,8 кв.м, яка знаходиться у м. Харків. У той же час у деклараціях відсутні відомості про житло, яке б знаходилося неподалік від місця роботи, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (м. Київ), та перебувало б у власності чи користуванні судді чи його родини. Враховуючи значну відстань між м. Київ та м. Харків (близько 480 км), виникають сумніви у можливості судді кожного дня добиратися до місця роботи від місцезнаходження задекларованого житла.

Іншому кандидату, Мягкоходу Юрію Володимировичу (колишньому судді Солом’янського районного суду міста Києва), у 2012 році ВККС не надала рекомендації про призначення Мягкохода суддею безстроково. Тоді ВККС наголосила на допущенні  суддею істотних порушень вимог процесуального закону; строків розгляду справ, найгірші показники якості їх розгляду у порівнянні з показниками інших суддів; постановлення відносно Мягкохода Ю.В. окремої ухвали, в якій вказувалось на низький рівень знань та неналежне виконання суддею своїх професійних обов’язків.

Що стосується Алпатьєвої Наталії Юріївни, то у відкритих джерелах не було знайдено інформацію, яка б відповідно до методології ЧЕСНО. Фільтруй  суд! прямо чи опосередковано свідчила про порушення кандидатом критеріїв доброчесності.

Кандидат двічі брала участь у конкурсі на зайняття посади судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, однак у 2017 році її було не допущено до участі в конкурсі, а у 2018 році – вибула з конкурсу із загальним результатом іспиту 106 балів.

Детальніше про кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ластовко Нелю Дмитрівну, Волкова Андрія Станіславовича, Мягкохода Юрія Володимировича, Алпатьєвої Наталії Юріївни та Солодкова Андрія Андрійовича можна прочитати в аналітичних матеріалах, які підготовлено відповідно до методологій оцінки доброчесності кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд!