Судді апеляційних судів господарської юрисдикції: аналіз ЧЕСНО. Фільтруй суд!

Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд! провела комплексний аналіз суддів апеляційних судів господарської юрисдикції. Це судді таких семи судів: Київський апеляційний господарський суд, Одеський апеляційний господарський суд, Рівненський апеляційний господарський суд, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, Львівський апеляційний господарський суд, Донецький апеляційний господарський суд, Харківський апеляційний господарський суд.

Аналітики проекту сформували 165 профайлів суддів цих судів, з якими можна ознайомитись на нашому сайті. Зі 165 суддів, 70 не відповідають критеріям доброчесності, котрі були розроблені нашою кампанією. Це означає, що майже 43% суддів є недоброчесними відповідно до методології ЧЕСНО. Фільтруй суд!

Зокрема:
9 суддів причетно до ухвалення сумнівних рішень;
61 суддя порушив критерії прозорості статків;
7 суддів не відповідають критерію етичної поведінки;
1 суддя порушив права людини;
1 суддя причетний до кримінальних правопорушень.

 

Так, серед суддів, які порушили критерій непричетності до ухвалення сумнівних рішень є суддя Київського апеляційного господарського суду Тищенко Алла, яка у складі колегії ухвалила рішення щодо залишення 

без змін рішення Господарського суду м. Києва, яким відмовили визнати недійсними рішення Київської міської ради та договорів про передачу земельної ділянки на вул. Гончара, 17-23 у Шевченківському районі м. Києва під будівництво житлового комплексу з приміщеннями громадського призначення та вбудованим паркінгом. Як повідомляє видання «Українська правда», дане будівництво – скандальне і відбувається практично впритул до стін собору Софії Київської, що викликає занепокоєння в ЮНЕСКО.

Порушили даний критерій також і судді Донецького апеляційного господарського суду Сгара Елла, Геза Таїсія та Дучал Наталія. Саме вони в складі колегії винесли постанову, якою скасували рішення суду першої інстанції та відмовила Державній Азовській морській екологічній інспекції у задоволенні позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкріт-Бетон” про стягнення шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки в розмірі 1894036,50 грн.

Однак, у подальшому Верховний Суд скасував зазначену постанову Донецького апеляційного господарського суду та стягнув з ТОВ «Конкріт-Бетон» грошові кошти за шкоду, заподіяну внаслідок несанкціонованого засмічення частини земельної ділянки будівельними, промисловими та іншими відходами.

Причетними до критерію “неетична поведінка” з-поміж інших виявилась і суддя Львівського апеляційного господарського суду Зварич Оксана, дружина скандально відомого судді-колядника Зварича. За інформацією видання “Українська правда”, у квітні 2009 року Генеральна прокуратура звернулася до Ради суддів із проханням позбавити права суддівства дружину колишнього голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича – Оксану Зварич. Приводом для звернення послугував зошит, знайдений 3 грудня 2008 року в ході обшуків в одній із квартир Ігоря Зварича, у якому були зафіксовані всі рішення суддів Львівського апеляційного адмінсуду, а також суми хабарів, отримані за ухвалення деяких із них Як зазначено у матеріалі на веб-сайті Gazeta.ua, з посиланням на джерело у Генеральній прокуратурі України, у ході розслідування нібито була проведена графологічна експертиза, яка підтвердила припущення слідства, що записи вела дружина Ігоря Зварича.

Порушила даний критерій і колега Оксани Зварич – Гриців Віра. У висновку Громадської ради доброчесності зазначається про те, що 12.10.2012 чоловік судді, Гриців Михайло Іванович (на той момент суддя Верховного Суду України), разом з трьома членами сім’ї отримав службову квартиру площею 128,9 кв.м, що знаходиться у м. Київ по вул. Дніпровська набережна.

Зауважимо, що суддя Гриців В.М. з 2011 року обіймає посаду судді Львівського апеляційного господарського суду. Відповідно до декларації родинних зв’язків судді за 2011-2015 рр. Гриців В.М., дочка судді з 2010 по 2016 роки працювала у Львівському окружному адміністративному суді. Син з 2008 року дотепер працює у прокуратурі Сихівського району м. Львів та прокуратурі Львівської області. Однак, в усіх них зареєстрованим місцем проживання є м. Київ. На думку Громадської ради доброчесності, імовірно причиною такої реєстрації є штучне створення необхідних умов для отримання службової квартири великої площі

Як зазначається у висновку Громадської ради доброчесності, за три місяці цю квартиру було виключено з числа службових та приватизовано на суддю Гриців Віру Миколаївну, її чоловіка та двох повнолітніх дітей. Таким чином, суддя своїми діями унеможливила передачу вищевказаної квартири іншим державним службовцям, які потребуватимуть службового житла, після звільнення Гриців з посади судді та фактично використала своє службове становище в особистих цілях.

А ось у критерії “причетність до кримінальних правовпорушень” – суддя Київського апеляційного господарського суду Копитова Олена. За інформацією з веб-сайту “Наші гроші”, Головне слідче управління Генеральної прокуратури України з 2014 року проводить розслідування за фактами постановлення суддями Господарського суду міста Києва, Київського апеляційного господарського суду та Вищого господарського суду України у 2010-2012 року ряду завідомо неправосудних рішень під час розгляду справ, пов’язаних з банкрутством ВАТ «Готель «Славутич» в Києві, та за фактом заволодіння службовими особами ТОВ «Сталькон М» цілісним майновим комплексом готелю.

За інформацією з веб-сайту “Наші гроші” та реєстру судових рішень, представники Генеральної прокуратури України у 2016 році зверталися до Печерського районного суд м. Києва з клопотанням про застосування щодо судді Копитової запобіжного заходу у вигляді застави у зв’язку із підозрою у винесенні завідомо неправосудної ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство ВАТ «Готель «Славутич». Однак, Печерський районний суд м. Києва відмовився обирати щодо судді Копитової запобіжний захід у зв’язку з тим, що Копитова не набула статусу підозрюваної, що унеможливлює застосування до неї будь-яких заходів.

Згідно з критерієм “порушення прав людини” суддя Рівненського апеляційного господарського суду Коломис Вікторія також не відповідає критерію доброчесності. Як повідомляється на порталі “Волинські новини”, суддя Коломис В.В., розглядаючи справу щодо Завокзального ринку міста Луцька, нібито не дозволила бути присутніми на судовому засіданні деяким журналістам, підприємцям та депутату.

Рух ЧЕСНО збирає інформацію за власною методологією з відкритих загальнодоступних джерел та не стверджує про вчинення особою правопорушення або її вину. Висновки ЧЕСНО про недоброчесність суддів є оціночними судженнями, що можуть не збігатися із офіційними рішеннями та висновками державних органів.