Старі нові кандидати до Верховного Суду. Аналіз ЧЕСНО. Фільтруй суд!

189 кандидатів, що брали участь у першому конкурсі до Верховного Суду, але не потрапили до нього, змагатимуться за посади повторно. Вища кваліфікаційна комісія суддів України допустила цих 189 кандидатів, які подали документи на конкурс.

ЧЕСНО. Фільтруй суд! дослідив причини, через які ці кандидати не пройшли попередній конкурс до ВС. Так, 33 кандидати отримали негативний висновок Громадської ради доброчесності на минулому конкурсі. 6 кандидатів були не допущені за результатами спецперевірки. 72 не склали тест на знання права (набрали менший за мінімально допустимий бал). 9 вибули з конкурсу за результатами співбесіди. 9 вибули з конкурсу за результатами пленарного засідання. 1 кандидата не рекомендувала до призначення Вища рада правосуддя. З них: 119 суддів, 20 адвокатів, 22 науковці, 28 кандидатів із сукупним стажем.

Наприклад, суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Алєйніков Володимир Олександрович, як повідомляє портал “Преступности нет”, у справі за обвинуваченням у хабарництві депутата місцевої ради заборонив журналістам зйомку під час відкритого судового засідання. На порталі опубліковано відео, яке демонструє неетичну поведінку судді під час судового засідання. На аргументи журналістів про те, що згідно із чинним законодавством, вони мають право на фіксування процесу і роблять це в інтересах громадськості, суддя заявив, що такого суб’єкту як “громадскість” немає, а тому і права у громадськості на фіксування судового процесу також немає. Крім того, за переконанням судді, депутат місцевої ради не є публічною особою в залі суду, оскільки тут він обвинувачуваний йінтерес до нього, як до публічної особи, є невиправданим. Суддя допускав висловлювання, які сумнівні з точки зори етики. Ось приклад однієї з його численних неетичних реплік у діалозі з особою, яка присутня на відкритому судовому розгляді:
«Суддя: Я маю право когось бити. Ето не значіт, что я маю право бити вас.
Особа: Я могу договорить?
Суддя: Нєт».

Суддя Вищого спеціалізованого суду України Сахно Роман Іванович був у складі колегії суддів, яка у касаційній інстанції підтвердила законність вироку Печерського районного суду міста Києва, яким Тимошенко Юлію Володимирівну було засуджено до позбавлення волі строком на 7 років. Також, як зазначають журналісти ТСН, Сахно не сплачував аліменти на утримання своєї неповнолітньої дитини.

У судді Вищого господарського суду України Данилової Мальвіни Володимирівни зафіксовано багато сумнівних рішень. Зокрема, у її судовому доробку є два рішення по скандальних будівництвах поруч із собором Софією Київською, рішення з відмовою визнати незаконною передачу 2 гектарів землі у Харкові житлово-будівельному кооперативу «Бархани», пов’язану з сином мера Харкова Геннадія Кернеса.

Чоловіка судді касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду Франтовську Тетяну Іванівна, Миколу Франтовського, називають «лісовим королем Житомирщини» та пов’язують його ім’я із покриванням великих нелегальних заготівельників лісу.
Основні причини висновку ГРД про невідповідність судді – ухвалення сумнівних рішень. Зокрема, Франтовська постановила ухвалу про залишення без задоволення касаційної скарги особи, до якої було застосовано примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричної лікарні. Однак, у подальшому Європейський суд з прав людини прийняв рішення, яким визнав порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та констатував, що національні органи влади не встановили у переконливий спосіб та з необхідними процесуальними гарантіями від свавілля наявність та стійкість дійсного психічного розладу, характер або ступінь якого були такими, що виправдовують поміщення заявника до психіатричної лікарні.

Згідно з інформацією з веб-сайту «Доступ до правди» у Рівненській області два підприємства мають спеціальні дозволи на користування надрами з корисними копалинами бурштину: Державне підприємство «Бурштин України» і ТОВ «Центр «Сонячне ремесло», 75% корпоративних прав якого належать дружині судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Заїки Миколи Миколайовича, Симсі Галині Василівні. У 2015 році суддя Заїка потрапив до п’ятірки найбагатших суддів України за дослідженням Руху ЧЕСНО. Сукупний дохід його сім’ї становив 4 350 810 грн. Також він, за інформацією ГРД, брав участь у реабілітації суддів Майдану.

Суддя Вищого господарського суду України Алєєва Інна Вячеславівна була головуючою у складі колегії, яка ухвалила рішення з відмовою визнати незаконною передачу 2 гектарів землі у Харкові житлово-будівельному кооперативу «Бархани», пов’язану з сином мера Харкова Генадія Кернеса. У 2013 році Алєєва задекларувала 1,5 млн доходів, з яких 1 млн 300 тис. – 2 кредити. У 2014 році суддя задекларувала вже понад 2 млн грн доходів. Цього разу 1 918 800 грн суддя вписала в колонку “подарунки, призи, виграші”.

Повний список кандидатів, що отримали негативний висновок Громадської ради доброчесності на минулому конкурсі, але знову є допущеними ВККС кандидатами до конкурсу у Верховний Суд:

Алєйніков Володимир Олександрович
Вільгушинський Михайло Йосипович
Вус Світлана Михайлівна
Гришин Геннадій Анатолійович
Давиденко Едуард Володимирович
Гарський Олександр Вячеславович
Демяносов Олександр Власович
Сахно Роман Іванович
Данилова Мальвіна Володимирівна
Дядечко Іван Іванович
Франтовська Тетяна Іванівна
Бородовський Станіслав Олександрович
Гуйван Петро Дмитрович
Гуменюк Аліна Іванівна
Мостова Галина Іванівна
Борисюк Інна Едуардівна
Печений Олег Петрович
Сердинський Володимир Степанович
Ульянов Руслан Анатолійович
Подкопаєв Сергій Васильович
Присяжнюк Оксана Василівна
Заїка Микола Миколайович
Іваненко Яна Леонідівна
Караченцев Ігор Володимирович
Мойсюк Микола Іванович
Голяшкін Олег Володимирович
Кравець Олександр Олександрович
Картере Валерій Іванович
Саранюк Василь Іванович
Шицький Іван Богданович
Бринцев Олексій Васильович
Алєєва Інна Вячеславівна
Поліщук Володимир Юзефович

Нагадаємо, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України 2 серпня 2018 року оголошено конкурс на зайняття 78 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду:
у Касаційному адміністративному суді – 26 посад;
у Касаційному господарському суді – 16 посад;
у Касаційному кримінальному суді – 13 посад;
у Касаційному цивільному суді – 23 посади.

Подання документів на участь у конкурсах від суддів, адвокатів та науковців з відповідним стажем тривало з 8 серпня до 14 вересня 2018 року. Станом на 24 вересня 2018 року ВККС отримала 1001 заяву з пакетами документів, з них 659 – для участі у другому конкурсі до Верховного Суду та 342 – до Вищого антикорупційного суду.

Так, загалом на 78 вакантних посад до Верховного Суду претендують 567 кандидатів. Тобто, в середньому на одну посаду – сім допущених кандидатів.