Справи суддів у Вищому антикорупційному суді

5 вересня 2019 року почав свою роботу Вищий антикорупційний суд (ВАКС),  що розглядає кримінальні справи, досудове розслідування щодо яких здійснювало НАБУ та САП.  З-поміж них і справи суддів, що є фігурантами корупційних злочинів. 

За 2 місяці  до ВАКС була передана 31 справа, обвинуваченими у яких є судді.  З них 26 вже призначені до розгляду або призначене підготовче засідання. Стан 8 проваджень ще не визначений. 

Початок роботи Вищого антикорупційного суду дав поштовх для більшості справ відносно служителів Феміди, розгляд яких тривав роками. 

Так, 30 жовтня 2019 року, Вищий антикорупційний суд ухвалив обвинувальний вирок щодо колишньої судді апеляційного суду Дніпропетровської області Посунся Надії Євгенівни. До того ця справа перебувала на розгляді в Солом’янському районному суді міста Києва 1 рік 8 місяців. Будучи суб’єктом декларування, вона умисно не подала електронні декларації за 2015 та 2016 рік, чим порушила ст. 366-1 КК України. Посунся Надії Євгенівні призначили покарання у виді штрафу у сумі 51 000 гривень, із забороною обіймати певні посади.


З-поміж інших, до Вищого антикорупційного суду була передана справа справа
Олени Горбатенко, яка обвинувачується у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди у розмірі 6000 дол. США за вплив на прийняття рішення прокурором та за ухвалення вироку. У Слов’янському міськрайонному суді Донецької області ця справа перебувала на розгляді майже 4 роки.


Серед рекордсменів по тривалості розглядів також справа Сергія Лазюка, який є фігурантом 2 кримінальних справ за підозрою в отриманні неправомірної вигоди. Так, за версією слідства, Сергій Лазюк нібито отримав неправомірну вигоду в розмірі  800 дол. США та 75 000 грн за ухвалення встановлених рішень. Вищий антикорупційний суд об’єднав обидві справи Лазюка і наразі вона перебуває на розгляді. У Октябрському районному суді м.Полтави справа перебувала на розгляді 3 роки та 7 місяців, а у Полтавському районному суді Полтавської області – майже 2. 

 

Вищий антикорупційний суд приступив також і до розгляду справи  Олексія Бурана, який обвинувачується в отриманні неправомірної вигоди у розмірі  500 000 грн та який, застосувавши вогнепальну зброю, чинив опір працівникам НАБУ та Національної поліції. До цього його справа перебувала на розгляді у Заводському районному суді м.Миколаєва вже 3 роки і 2 місяці.

 

Із Запорізького районного суду Запорізької області до Вищого антикорупційного суду була передана справа судді Овчаренко, обвинуваченої у вимаганні 30 000 дол.США за винесення встановленого рішення. Відома суддя Овчаренко також і тим, що вона, разом зі своїм колегою, нібито намагалися надати керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назарію Холодницькому неправомірну вигоду за вирішення ним питання щодо закриття вищезгаданого кримінального провадження

Маємо надію, що тенденція швидкого та ефективного розгляду справ й ухвалення вироків щодо суддів-корупціонерів надалі збережеться у Вищому антикорупційному суді. 

В рамках кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! досліджуються усі справи, які направлені до суду Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо корупційних злочинів за участі суддів. Результатом такого дослідження стала інтерактивна база, яка містить актуальну інформацію щодо суддівських справ.

Фото: Facebook-сторінка Вищого антикорупційного суду