Шлях до суддівства: у помічників суддів 9 місяців фори перед юристами-практиками

В Україні протягом останніх років сформувалась серйозна прогалина у суддівському корпусі – у судах на усіх рівнях не вистачає третини суддів. Така ситуація частково спричинена звільненням суддів за порушення присяги, активним відтоком суддів у відставку після запуску реформи, чималою кількістю суддів-п’ятирічок без повноважень, а також вичерпанням суддівського резерву.  Останній був сформований ще у часи Януковича.

Аби частково вирішити кадрову нестачу та заповнити вакантні місця Вища кваліфікаційна комісія суддів у квітні 2017 року оголосила добір кандидатів на посаду суддів місцевого суду, адже саме на місцях ситуація із нестачею суддів є найбільш критичною. За умовами добору, шанси стати суддями перших інстанцій отримали юристи з п’ятирічним досвідом роботи та помічники суддів з відповідним досвідом роботи від трьох років.

Оновити судову систему виявили бажання 5336 осіб – це та кількість людей, що подали документи у Вищу кваліфікаційну комісію суддів. З них 2260 – помічники суддів та 3076 це адвокати. Допуск до подальших етапів добору отримають ті, у яких ВККС не виявить проблем із документами. Наступним етапом буде відбірковий іспит, спеціальна перевірка із залученням антикорупційних органів і найтриваліший етап – спеціальна підготовка у Національній школі суддів. Однак, на етапі навчання у Школі суддів рівність умов для юристів та помічників суддів закінчується. Закон передбачає особливі умови для помічників суддів, що дає їм мінімум 9 місяців фори перед юристами не з системи.

Помічники суддів із досвідом роботи від трьох років стануть суддями у місцевих судах значно раніше, аніж їхні колеги-юристи, яким Національна школа суддів пропонує навчатися 12 місяців (232,5 академічних днів) проти 3-х місяців (70 днів) навчання суддівських помічників. При цьому на юристів чекає не лише значно триваліша теоретична підготовка, але й майже півроку стажування у різних судових інстанціях, прокуратурі та інших установах. Так званий лабіринт до суддівства у юристів ускладнюється значно розтягнутішою у часі програмою підготовки. Тоді, коли у помічників навчальний тиждень триватиме 6 днів, у юристів його тривалість буде не більше 5 днів на тиждень. Так само й кількість академічних годин на день у помічників складає 12, а у юристів лише 8. При такій щільності навчального графіку помічники суддів значно швидше пройдуть спеціальну підготовку та потраплять до резерву, з якого, власне, можуть подаватися на конкурси на посади суддів у місцевих судах.

Таким чином, помічники суддів посядуть місця у місцевих судах значно раніше, аніж їхні конкуренти-юристи. Досвід конкурсу у Верховний Суд, який зараз саме перебуває на фінальній стадії, показує, що адвокати та науковці, яких допустили до змагання за посади у найвищій судовій інстанції, протягом усього конкурсу залишаються у меншості й до фіналу змагань їх залишилося 20% з числа усіх претендентів.

Оновлення судової системи за рахунок нових людей з новими поглядами є важливою частиною реформи та процесу відновлення довіри до судової влади. Заохоченням послужити країні для успішних юристів може бути заробітна плата судді, яку за реформою значно підвищили. Суддя першої інстанції, наприклад у районному суді, буде отримувати від тисячі доларів. Заробітна плата ж суддів Верховного Суду складатиме майже 10 тисяч доларів, залежно від стажу та інших факторів, що впливають на її формування. Однак така тривала процедура добору на посаду судді місцевого суду, яка виключає можливість продовжувати, до прикладу, адвокатську практику, змушує задуматися практикуючих юристів щодо своєї можливості витратити більше року на навчання у Національній школі суддів зі стипендією, що дорівнює окладу помічника судді (близько 6 тисяч гривень).

Програма навчання наразі є лише проектом, розробленим Національною школою суддів, яку має прийняти Вища кваліфікаційна комісія суддів. Остання у результаті реформи стала надзвичайно важливим органом у питанні вирішення суддівської кар’єри, адже саме ВККС проводить усі конкурси та кваліфікаційне оцінювання вже діючих суддів. Кваліфікаційне оцінювання, власне, є останнім етапом добору суддів у місцеві суди і точкою входу у судову систему. Новий закон про судоустрій та статус суддів, окрім проведення відборів та оцінювання суддів на ВККС поклав відповідальність і за процедури та терміни конкурсів. Так, закон встановлює тривалість навчання у Національній школі суддів 12 місяців, однак передбачає можливість ВККС визначити своїм рішенням інший строк. Законодавець надав таке право ВККС для застосування його у випадках, наприклад, дефіциту суддів у країні. Власне у ситуації критичної нестачі суддів ВККС та Школа суддів мають можливість пришвидшувати процедуру навчання. Зараз таке скорочення процесу спеціальної підготовки застосоване лише до помічників суддів. За словами Ректора Національної школи суддів Миколи Оніщука, помічників суддів також потрібно навчати довше, як мінімум півроку, а скорочення тривалості навчання було ед-хок рішенням для оперативного заповнення вакантних місць у судах на місцях.

Процедуру добору та різницю у тривалості та програмах навчання для помічників суддів та юристів обговорили на круглому столі, організованому ЧЕСНО.Фільтруй суд! у партнерстві з Реанімаційним Пакетом Реформ. Учасники дискусії – юристи, представники Громадської ради доброчесності, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Національної школи суддів та безпосередні учасники добору на посади суддів місцевих судів, озвучили низку аргументів “за” та “проти” скорочення термінів навчання для юристів. Національна школа суддів у свою чергу запросила учасників круглого столу до подальшого обговорення питання безпосередньо у Національній школі суддів, яка відповідає за підготовку програм та саме навчання кандидатів на посади суддів.