Розслідування та суди над суддями: жовтень 2018-го

Незважаючи на масштаби судової реформи, одним із основних гасел якої є очищення від недоброчесних суддів, досі актуальною для ЗМІ лишається тема викриття діючих суддів на вчиненні кримінальних правопорушеннях, зокрема отриманні хабарів. ЧЕСНО.Фільтруй суд! продовжує щомісячний дайджест про розслідування та судові справи над суддями-корупціонерами.

У жовтні 2018 року Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду два обвинувальних акти стосовно суддів.

Таку інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит.

Такими обвинуваченими виявився діючий суддя Новак Андрій з Голосіївського районний суд міста Києва (а також колишній суддя цього суду –  Білик Олександр), який звинувачуються в одержанні неправомірної вигоди. Крім того, за другим обвинувальним актом, суддю Господарського суду Харківської області Попович Ірина звинувачують у декларуванні недостовірних відомостей стосовно належного їй майна.

За версією слідства, суддя Новак Андрій вимагав та одержав від посередника кошти за задоволення цивільного позову на користь позивача про поновлення його на роботі та виплати йому компенсації в розмірі 1,5 млн грн. Свої «послуги» суддя оцінив у 8 000 дол. США, які передавались йому трьома частинами.

У той же час інша суддя – Попович Ірина, за даними слідства, подала у декларації за 2015 рік завідомо недостовірні відомості щодо майна, яке у 2015 році перебувало у її та членів її родини користуванні, а також було зареєстровано за юридичною особою, у якій член сім`ї судді мав істотну частку корпоративних прав. Загальна сума незадекларованих активів – 3 667 006 грн. Зокрема йдеться про дві квартири та машиномісце у м. Харків, земельну ділянку, домоволодіння з прилеглими господарськими спорудами у Харківській області вартістю понад 1,2 млн грн. та дороговартісний автомобіль.

Станом на дату публікації судді не є відстороненими та продовжують здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження відносно них.

Разом із тим, у жовтні Вища рада правосуддя ухвалила одне рішення про тимчасове відсторонення та три рішення про продовження тимчасового відсторонення суддів у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Клопотання про їх тимчасове відсторонення також подавала Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Зокрема, у жовтні Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила в. о. голови Каланчацького районного суду Херсонської області Живцову Олену, яку, НАБУ підозрює в одержанні неправомірної вигоди за неухвалення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Крім того, Вища рада правосуддя ухвалила рішення про продовження строку тимчасового відсторонення:

– суддю Старобільського районного суду Луганської області Озерова Віталія, якого підозрюють в одержанні неправомірної вигоди за непритягнення до адміністративної відповідальності водія за водіння в стані алкогольного сп’яніння;

– судді Рокитнянського районного суду Київської області Нечепоренка Леоніда, якого Національне антикорупційне бюро України підозрює в одержанні неправомірної вигоди за непритягнення громадянина до адміністративної відповідальності.

– судді Апеляційного суду Черкаської області Пономаренка Володимира, який, на думку правоохоронців, нібито вимагав та отримав кошти від місцевого мешканця для впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області

Короткі довідки

відносно суддів, обвинувальні акти щодо яких були скеровані до суду у жовтні 2018 року

 

1. Новак Андрій Васильович

суддя Голосіївський районний суд міста Києва

За версією слідства, суддя Новак Андрій вимагав та одержав від посередника кошти за задоволення цивільного позову на користь позивача про поновлення його на роботі та виплати йому компенсації в розмірі 1,5 млн грн. Свої «послуги» суддя оцінив у 8 000 дол. США, які передавались йому трьома частинами.

23 квітня 2018 року детективи НАБУ та прокурори САП нібито викрили суддю в момент отримання ним частини неправомірної вигоди в розмірі 1 000 дол. США.

Розслідування наведених фактів детективи НАБУ здійснювали з березня 2018 року за матеріалами Служби безпеки України.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 5 березня 2018 року, а 10 жовтня 2018 року обвинувальний акт стосовно судді скеровано до суду. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось майже 7 місяців.

Справа щодо судді Новака А.В. розглядатиметься Солом’янським районним суд міста Києва у складі: Мозолевська Олена Миколаївна (головуюча), Українець Віталій Васильович, Курова Олена Іванівна. 05 листопада 2018 року справу призначено до судового розгляду.

25 червня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила до 24 серпня 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Голосіївського районного суду міста Києва Новака Андрія Васильовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, в подальшому рішень щодо відсторонення судді Новака А.В. не приймалося. З вищевказаного можна зробити висновок, що суддя продовжує здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження.

 

2. Попович Ірина Миколаївна

суддя Господарського суду Харківської області

Як встановили детективи НАБУ, суддя подала у декларації за 2015 рік завідомо недостовірні відомості щодо майна, яке у 2015 році перебувало у її та членів її родини користуванні, а також було зареєстровано за юридичною особою, у якій член сім`ї судді мав істотну частку корпоративних прав. Загальна сума незадекларованих активів — 3 667 006 грн. Зокрема йдеться про дві квартири та машиномісце у м. Харків, земельну ділянку, домоволодіння з прилеглими господарськими спорудами у Харківській області вартістю понад 1,2 млн грн. та дороговартісний автомобіль.

Досудове розслідування за наведеними фактами детективи Національного бюро здійснюють із грудня 2016 року за заявами громадських організацій.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 21 грудня 2016 року, а 26 жовтня 2018 року було складено обвинувальний акт стосовно судді. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось майже два роки.

Справа щодо судді Попович І.М. розглядатиметься Печерським районним судом міста Києва у складі: Смик Світлана Іванівна (головуюча), Писанець Віталій Анатолійович, Остапчук Тетяна Володимирівна. Судове засідання призначено на 18 лютого 2019 року.

Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, жодних рішень стосовно судді Попович І.М. не приймалось, що дає підстави зробити висновок про те, що суддя продовжує здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження.

Короткі довідки

відносно суддів, яких було відсторонено у жовтні 2018 року

 

1. Озеров Віталій Олександрович

суддя Старобільського районного суду Луганської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що суддя Старобільського райсуду за непритягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння нібито вимагав 10 тисяч гривень неправомірної вигоди. У поліції повідомили, що після отримання вказаної суми коштів останнього викрили у службовому кабінеті.

16 жовтня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила до 20 листопада 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Старобільського районного суду Луганської області Озерова Віталія Олександровича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 

2. Живцова Олена Анатоліївна

в.о. голови Каланчацького районного суду Херсонської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, з посиланням на дані досудового розслідування, зазначається про те, що 4 квітня 2018 року суддя Живцова, перебуваючи в коридорі Каланчацького райсуду Херсонської області, нібито отримала від фізичної особи неправомірну вигоду за непритягнення останньої до адміністративної відповідальності.

Кримінальне провадження було внесене до ЄРДР 20 березня 2018 року. 10 травня  2018 року до судді застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

19 липня 2018 року обвинувальний акт відносно судді надійшов до суду. Кримінальне провадження відносно судді розглядає Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі колегії суддів: Глубоченка С.М., Козаченка Р.В., Семенової Л.М. Підготовче судове засідання у цій справі призначене на 21 листопада 2018 року.

30 жовтня 2018 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Каланчацького районного суду Херсонської області Живцову Олену Анатоліївну від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття вказаного кримінального провадження.

 

3. Пономаренко Володимир Володимирович

суддя Апеляційного суду Черкаської області

За версією слідства, суддя нібито вимагав та отримав кошти в розмірі 30 тис. гривень від місцевого мешканця для впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області, аби ті ухвалили позитивні рішення в адміністративних справах в інтересах цієї особи.

Кримінальне провадження було внесене до ЄРДР 16 серпня 2018 року. 23 жовтня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила тимчасове, до 27 листопада 2018 року, відсторонення судді апеляційного суду Черкаської області Пономаренка Володимира Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 

4. Нечепоренко Леонід Михайлович

суддя Рокитнянського районного суду Київської області

За версією слідства суддя нібито одержав неправомірну вигоду за не притягнення громадянина до адміністративної відповідальності. Як вбачається із рішення Вищої ради правосуддя, суддя підозрюється в одержанні неправомірної вигоди в розмірі 8000 гривень.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 31 липня 2018 року. 18 жовтня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила тимчасове, до 23 листопада 2018 року, відсторонення судді Рокитнянського районного суду Київської області Нечепоренка Леоніда Михайловича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.