Розслідування та суди над суддями: вересень 2018-го

Останнім часом у ЗМІ все частіше з’являються новини про викриття на хабарях суддів. Втім, затримання на місці злочину це лише початок великої справи, яка після розслідування НАБУ у випадку наявності достатніх доказів переходить до суду. ЧЕСНО.Фільтруй суд! розпочинає серію щомісячних дайджестів про розслідування та судові справи над суддями-корупціонерами.

У вересні 2018 року Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано два обвинувальних акти до суду стосовно суддів.

Таку інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит.

Цими суддями виявилися суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ігор Мінаєв та колишній голова Баришівського районного суду Київської області Олександр Лисюк. Національне антикорупційне бюро України звинувачує обидвох суддів суддів в одержанні неправомірної вигоди.

Зокрема, за версією слідства, суддя Ігор Мінаєв нібито одержав неправомірну вигоду в розмірі 6 тис. гривень за обіцянку не притягати до відповідальності за керування автомобілем у нетверезому стані.

У той же час інший суддя, колишній голова Баришівського районного суду Київської області Олександр Лисюк підозрюється детективами Національного антикорупційного бюро України у тому, що нібито одержав 2,5 тисяч доларів США в обмін на ухвалення рішення у цивільній справі про забезпечення позову.

Станом на дату публікації судді не є відстороненими та  продовжують здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження відносно них.

Разом із тим, у вересні Вища рада правосуддя  ухвалила три рішення про тимчасове відсторонення суддів у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Клопотання про їх тимчасове відсторонення також подавала Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Зокрема, у вересні Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила:

– в.о. голови Барського районного суду Вінницької області Хитрука Володимира, який підозрюється в одержанні неправомірної вигоди за прийняття суддівського рішення про закриття справи щодо адміністративного правопорушення;

– суддю Апеляційного суду Черкаської області Пономаренка Володимира, який, на думку правоохоронців, нібито вимагав та отримав кошти від місцевого мешканця для впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області;

– суддю Рокитнянського районного суду Київської області Нечепоренка Леоніда, якого Національне антикорупційне бюро України підозрює в одержанні неправомірної вигоди за непритягнення громадянина до адміністративної відповідальності.

Короткі довідки

відносно суддів, обвинувальні акти щодо яких були скеровані до суду у вересні 2018 року

  1. Мінаєв Ігор Миколайович

суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області

За версією слідства, суддя нібито одержав неправомірну вигоду в розмірі 6 тис. гривень за обіцянку не притягати до відповідальності та закрити адміністративне провадження за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів).

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 12 вересня 2017 року, а 06 вересня 2018 року обвинувальний акт стосовно судді скеровано до суду. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось трохи менше одного року.

Справа щодо судді Мінаєва І.Г. розглядатиметься Комінтернівським районним судом м. Харкова колегією суддів у складі: Ариничева Світлана Анатоліївна (головуюча), Фатєєва Ніна Іванівна, Маньковська Олена Олексіївна. Судове засідання призначено на 22 жовтня 2018 року о 13:00.

23 листопада 2017 року Вища рада правосуддя продовжила до 23 січня 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєва Ігоря Миколайовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, в подальшому щодо судді Мінаєва І.М. жодних рішень не приймалось. З вищевказаного можна зробити висновок, що суддя продовжує здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження.

  1. Лисюк Олександр Дмитрович

голова Баришівського районного суду Київської області

За інформацією з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, детективи відомства спільно зі співробітниками ГУ СБ України у м. Києві та Київській області 27 вересня 2017 викрили «на гарячому» служителя Феміди під час нібито одержання 2500 дол. США в обмін на ухвалення ним рішення у цивільній справі про забезпечення позову.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 15 вересня 2017 року, а 28 вересня 2018 року, за інформацією з офіційної сторінки Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, було направлено для розгляду до суду обвинувальний акт відносно судді. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось трохи менше одного року.

Інформація щодо складу суду та дату судового засідання у відкритих джерелах поки що відсутня.

29 вересня 2017 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Баришівського районного суду Київської області Лисюка Олександра Дмитровича під вартою. Також, згідно з даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, 10 жовтня 2017 року було прийнято рішення про тимчасове відсторонення судді до 27 листопада 2017 року. Крім того, 23 листопада 2017 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення судді до 23 січня 2018 року.

Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, в подальшому щодо судді Лисюка О.Д. жодних рішень не приймалось. З вищевказаного можна зробити висновок, що суддя продовжує здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження.

Короткі довідки

відносно суддів, яких було відсторонено у вересні 2018 року

  1. Хитрук Володимир Миколайович

в.о. голови Барського районного суду Вінницької області

За версією слідства суддя через адвоката-посередника нібито мав одержати  неправомірну вигоду в сумі 20 тис. гривень за прийняття суддівського рішення про закриття справи щодо адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів), стосовно жителя області.

Кримінальне провадження було внесене до ЄРДР 05 липня 2018 року. 04 вересня 2018 року до судді застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

11 вересня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 04 жовтня 2018 року, відсторонила суддю Барського районного суду Вінницької області Хитрука Володимира Миколайовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Станом на дату публікації відсутні інші рішення Вищої ради правосуддя, які б свідчили про продовження тимчасового відсторонення судді.

  1. Пономаренко Володимир Володимирович

суддя Апеляційного суду Черкаської області

За версією слідства, суддя нібито вимагав та отримав кошти в розмірі 30 тис. гривень від місцевого мешканця для впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області, аби ті ухвалили позитивні рішення в адміністративних справах в інтересах цієї особи.

Кримінальне провадження було внесене до ЄРДР 16 серпня 2018 року. 11 вересня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 29 жовтня 2018 року, відсторонила суддю апеляційного суду Черкаської області Пономаренка Володимира Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

  1. Нечепоренко Леонід Михайлович

суддя Рокитнянського районного суду Київської області

За версією слідства суддя нібито одержав неправомірну вигоду за не притягнення громадянина до адміністративної відповідальності. Як вбачається із рішення Вищої ради правосуддя, суддя підозрюється в одержанні неправомірної вигоди в розмірі 8000 гривень.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 31 липня 2018 року. 04 вересня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 23 жовтня 2018 року, відсторонила суддю Рокитнянського районного суду Київської області Нечепоренка Леоніда Михайловича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.