Розслідування та суди над суддями: січень 2019-го

Кримінальні провадження, в яких фігурантами виступають діючі судді – залишається тенденцією, яка підтверджує необхідність продовження діяльності з очищення судової влади від недоброчесних суддів. Команда ЧЕСНО.Фільтруй суд! продовжує інформувати про направлені обвинувальні акти стосовно суддів, яких звинувачують у корупції, а також відсторонених суддів від здійснення правосуддя Вищою радою правосуддя, у зв’язку з притягненням таких суддів до кримінальної відповідальності.

У січні 2019 року Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду один обвинувальний акт стосовно судді.

Зазначену інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит.

Таким обвинуваченим виявився Молібога Геннадій Вікторович – колишній голова Дружківського міського суду Донецької області. Це вже друге кримінальне провадження відносно цього судді і стосується обставин про отримання неправомірної вигоди за прийняття рішення про непритягнення двох осіб до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння. Окрім того, прокуратура стверджує, що суддя приховав у електронних деклараціях факт придбання та користування ним автомобілями PORSCHE CAYENNE та AUDI Q7.

Про перше кримінальне провадження відносно цього судді ми вже писали в дайджесті за листопад 2018 року і тоді також йшла мова про одержання неправомірної вигоди від осіб за прийняття рішень на їхню користь.

Крім того, у січні Вища рада правосуддя ухвалила два рішення про відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, зокрема:

– 10 січня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила суддю Кріля Лука Михайлович (Турківський районний суд Львівської області), якого Спеціалізована антикорупційна прокуратура підозрює у вимаганні однієї тисячі євро за не притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка керувала автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.

– 29 січня 2019 року Вища рада правосуддя продовжила тимчасове відсторонення судді Сараєва Ігоря Анатолійовича (Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області), який, за версією Національного антикорупційного бюро України, отримав неправомірну вигоду за винесення рішення у справі про адміністративне правопорушення.

Коротка довідка відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду в січні 2019 року

  1. Молібога Геннадій Вікторович

колишній голова Дружківського міського суду Донецької області

За версією було встановлено, що у грудні 2017 року прокурор місцевої прокуратури, використовуючи службові знайомства, нібито запропонував та в подальшому надав неправомірну вигоду голові Дружківського міського суду Донецької області за прийняття ним рішення про непритягнення двох інших осіб (від яких власне і отримав кошти для передачі судді) до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 130 КУпАП за керування транспортним засобом у стані сп’яніння. Крім того, суддя нібито приховав у електронних деклараціях факт придбання та користування ним автомобілями PORSCHE CAYENNE та AUDI Q7.

Таким чином, суддя Молібога Г.В. обвинувачується за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки та одержання службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду та в інтересах третьої особи, дії з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, повторно) та ст. 366-1 Кримінального кодексу України (подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції»).

Окрім того, в іншому кримінальному провадженні суддя Молібога Г.В. обвинувачується в тому, що  він вступив у змову із іншою особою з метою одержання неправомірної вигоди за прийняття рішень на користь третіх осіб. Обвинувальний акт за вказаним обвинуваченням було скеровано до суду ще в серпні 2018 року.

13 листопада 2018 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Молібогу Г.В. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Як вбачається із реєстру судових рішень, вказані справи розглядаються Ізюмським міськрайонним судом Харківської області. Підготовче засідання по першій справі призначене на 20 березня 2019 року, а в другій – 12 березня 2019 року.

Короткі довідки відносно суддів, яких було відсторонено у січні 2019 року

  1. Кріль Лука Михайлович

суддя Турківського районного суду Львівської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, Спеціалізована антикорупційна прокуратура спільно з працівниками Служби безпеки України нібито викрили на отриманні неправомірної вигоди в сумі 1000 євро суддю Кріля Луку. Зазначені кошти, за версією слідства, він отримав від особи, щодо якої в 2018 році працівники патрульної поліції склали протокол про адміністративне правопорушення за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

19 грудня 2018 року судді Крілю Л.М. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

09 січня 2019 року, ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Кріля застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 000 грн.

10 січня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 19 лютого 2019 року, відсторонила суддю Кріля Л.М. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

  1. Сараєв Ігор Анатолійович

суддя Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області

За версією слідства, служитель Феміди отримав неправомірну вигоду за пособництва свого помічника. Загальна сума отриманої неправомірної вигоди становить 15000 грн. Суддя нібито одержав ці кошти від громадянина за прийняття рішення про закриття провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення: керування транспортним засобом особою, яка перебувала у стані сп’яніння.

7 грудня 2018 року судді Сараєву І.А. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

14 грудня 2018 року, ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Сараєва застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 110 460 грн.

26 грудня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 7 лютого 2019 року, тимчасово відсторонила Сараєва І.А. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згодом, 29 січня 2019 року, продовжила тимчасове відсторонення Сараєва І.А., до 7 березня 2019 року, від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за корупційний злочин.