Розслідування та суди над суддями: серпень 2019-го

Продовжуємо – започатковану минулого року діяльність – інформувати суспільство про суди над суддями. Команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! щомісяця підводить підсумки про хід розслідування кримінальних проваджень, у яких підозрюються судді-корупціонери. Тож на черзі – дані за серпень 2019 року.

Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано два кримінальних провадження з обвинувальними актами до суду відносно осіб, які на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення обіймали посаду судді.

Таку інформацію нами було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповіді на інформаційний запит. 

Такими суддями виявились наразі вже звільнені Целух Анатолій Петрович (суддя Малиновського районного суду міста Одеси у відставці), якого слідство підозрює в отриманні неправомірної вигоди у розмірі 2500 доларів за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору, а також Бараннік Олександр Петрович (суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці), який, за даними слідства,  умисно не подав щорічні декларації за 2017-2018 роки, а також не подав декларацію перед звільненням.  

За проаналізований період Вища рада правосуддя ухвалила два рішення про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, зокрема:

– 1 серпня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила тимчасово відсторонити суддю господарського суду Сумської області Коваленка Олександра Вікторовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності;

6 серпня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила тимчасово відсторонити суддю Подільського районного суду міста Києва Войтенко Тетяну Віталіївну від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Крім того, у серпні також Вищою радою правосуддя вирішувалось питання про відсторонення суддів Окружного адміністративного суду міста Києва – Вовка Павла Вячеславовича та Погрібніченка Ігоря Миколайовича, а також судді Суворовського районного суду міста Одеси Шепітка Івана Григоровича, які за версією слідства нібито організували винесення завідомо неправосудних судових рішень та втрутились у діяльність судових органів з метою створення штучних перешкод у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Однак, Вища рада правосуддя відмовила у задоволенні клопотань про відсторонення зазначених суддів від здійснення правосуддя.   

Короткі довідки відносно суддів, обвинувальний акт щодо яких було скеровано до суду у серпні 2019 року

  1. Целух Анатолій Петрович, суддя Малиновського районного суду міста Одеси у відставці

За інформацію з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, слідство встановило, що служитель Феміди нібито отримав неправомірну вигоду у розмірі 2500 доларів США за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору.

1 квітня 2019 року складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального Кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), яке того самого дня вручено підозрюваному судді.

11 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 1 червня 2019 року, відсторонила суддю Целуха А.П. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Згодом, 23 квітня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Целуха А.П. з посади судді Малиновського районного суду міста Одеси у відставку, що зберігає за суддею виплати та соціальні гарантії від держави.

  1. Бараннік Олександр Петрович, суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці

За інформацією з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, детективи Бюро розпочали розслідування у кримінальному провадженні 12 березня 2019 року (справу передано з САП до НАБУ).

За версією слідства, суддя Бараннік О.П. умисно не подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017-2018 роки, а також не подав у встановленому законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням.

15 травня 2018 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити Баранніка О.П. з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, 6 серпня 2019 року Солом’янським районним судом міста Києва було призначено склад суду, зокрема головуючим суддею Криворот Оксану Олексіївну, а також суддів Педенко Ади Михайлівни та Агафонова Сергія Анатолійовича. 

Короткі довідки відносно суддів, яких було відсторонено у серпні 2019 року

  1. Коваленко Олександр Вікторович, суддя господарського суду Сумської області

За версією детективів Національного антикорупційного бюро України, суддя нібито вимагав від місцевого бізнесмена неправомірну вигоду в сумі 26,6 тисячі доларів за «вирішення» земельного спору в господарській справі.

За інформацією з офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, 1 листопада 2017 року суддю Коваленка О.В. було затримано, а 2 листопада 2017 року судді оголошено та вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

7 листопада 2017 року Вища рада правосуддя надала згоду на утримання судді Коваленка О.В. під вартою. Крім того, 14 листопада 2017 року Вища рада правосуддя вирішила тимчасово, до 2 січня 2018 року, відсторонити суддю Коваленка О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згодом, 28 грудня 2017 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про продовження строку тимчасового відсторонення, до 28 лютого 2017 року.

1 серпня 2019 року Вища рада правосуддя вирішила тимчасово відсторонити суддю Коваленка О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

  1. Войтенко Тетяна Віталіївна, суддя Подільського районного суду міста Києва

За версією слідства, заступник керівника апарату Подільського районного суду м. Києва у змові з суддею ж суду – Войтенко Т.В. – нібито вчинили умисні дії, в результаті яких одержали неправомірну вигоду в сумі 10 тис. дол. США. В обмін на ці кошти вони обіцяли вплинути на іншого суддю цього ж суду, аби той ухвалив рішення на користь фізичної особи-позивача, яка вимагала від приватної компанії відшкодувати матеріальні збитки, упущену вигоду та компенсувати моральну шкоду, завдану діями відповідача.

27 квітня 2018 року судді Войтенко Т.В. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 369-2 КК України (зловживання впливом).

5 травня 2018 року ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва стосовно підозрюваної Войтенко Т.В. застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 30 000 гривень із покладенням відповідних обов’язків строком до 27 червня 2018 року.

29 травня 2018 року Вища рада правосуддя вирішила тимчасово, до 27 червня 2018 року, відсторонено суддю Войтенко Т.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. 20 червня 2018 року рішенням Вищої ради правосуддя було продовжено, до 20 серпня 2018 року, строк тимчасового відсторонення судді Войтенко Т.В. від здійснення правосуддя.

6 серпня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила тимчасово відсторонити суддю Войтенко Т.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.