Розслідування та суди над суддями: лютий 2019-го

Днями, Вища кваліфікаційна комісія суддів України оприлюднила рейтинговий список переможців конкурсу на зайняття посад суддів Вищого антикорупційного суду України – спеціалізованого суду, який розглядатиме корупційні справи. Серед обвинувачених у таких справах будуть судді, які вчинили кримінальні правопорушення у сфері корупції та про яких, команда ЧЕСНО.Фільтруй суд! щомісяця інформує читачів.

У лютому 2019 року Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду один обвинувальний акт стосовно судді.

Таку інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит.

Обвинуваченим за вчинення корупційного правопорушення виявився Булка Володимир Ігорович, колишній суддя Господарського суду Івано-Франківської області. За інформацією Національного антикорупційного бюро України, екс-суддя нібито отримав 3 тисячі євро, як частину неправомірної вигоди, в обмін на обіцянку не змінювати арбітражного керуючого у господарській справі про банкрутство підприємства, що перебуває у нього на розгляді.

Крім того, у лютому Вища рада правосуддя ухвалила рішення про продовження відсторонення судді Кріля Лука Михайлович (Турківський районний суд Львівської області) від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, якого Спеціалізована антикорупційна прокуратура підозрює у вимаганні однієї тисячі євро за не притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка керувала автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.

Коротка довідка відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду в лютому 2019 року

  1. Булка Володимир Ігорович, колишній суддя Господарського суду Івано-Франківської області

За даними слідства, 7 серпня 2018 року детективи Національного антикорупційного бюро України спільно з оперативними працівниками Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України та під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури викрили суддю Булку В.І., якого затримали одразу після отримання 3000 євро – частини від обумовленої суми – від місцевого мешканця. Крім того, як встановило слідство, загальна сума отриманої служителем Феміди неправомірної вигоди становить 5000 євро. Суддя Булка В.І. взяв ці кошти в обмін на обіцянку не змінювати арбітражного керуючого у господарській справі про банкрутство підприємства, що перебуває у нього на розгляді.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР  20 червня 2018 року, а обвинувальний акт стосовно судді – скеровано до суду 08 лютого 2019 року. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось більше як півроку.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, справа щодо колишнього судді Булки В.І. розглядається Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області у складі: Руденка Дмитра Михайловича (головуючий суддя), Лазаріва Олега Богдановича та Шамотайла Олега Васильовича.  

Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, 09 серпня 2018 року було ухвалено рішення, яким надано згоду на утримання судді Булки В.І. під вартою. Згодом, 14 серпня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 8 жовтня 2018 року, відсторонила Булку В.І. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Разом з тим, 25 вересня 2018 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Булки В.І. з посади судді господарського суду Івано-Франківської області у відставку.

Коротка довідка відносно судді, якому було продовжено тимчасове відсторонення в лютому 2019 року

  1. Кріль Лука Михайлович, суддя Турківського районного суду Львівської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, Спеціалізована антикорупційна прокуратура спільно з працівниками Служби безпеки України нібито викрили на отриманні неправомірної вигоди в сумі 1000 євро суддю Кріля Луку. Зазначені кошти, за версією слідства, він отримав від особи, щодо якої в 2018 році працівники патрульної поліції склали протокол про адміністративне правопорушення за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

19 грудня 2018 року судді Крілю Л.М. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

09 січня 2019 року, ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Кріля застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 000 грн.

10 січня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 19 лютого 2019 року, відсторонила суддю Кріля Л.М. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

12 лютого 2019 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення, до 18 березня 2019 року, для судді Кріля Л.М. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.