Розслідування та суди над суддями: листопад 2018-го

Команда ЧЕСНО.Фільтруй суд! продовжує інформувати про щомісячні судові справи над суддями, які були викриті на корупції. Також, ми не залишаємо осторонь питання відсторонених Вищою радою правосуддя суддів від здійснення судочинства, у зв’язку з притягненням їх до кримінальної відповідальності.

Досі залишається поширеною тенденція, коли суддів звинувачують у вимаганні або отриманні хабарів за винесення рішення у судових справах, про що з’являється інформація на офіційних веб-сайтах Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

У листопаді 2018 року Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду два обвинувальних акти стосовно суддів.

Зазначену інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит.

Такими обвинуваченими виявились колишній голова Господарського суду Сумської області Коваленко Олександр та суддя Старобільського районного суду Луганської області Озеров Віталій. Служителів Феміди обвинувачують в одержанні неправомірної вигоди за сприяння у вирішенні судових справ.

За версією слідства, суддя Коваленко Олександр вимагав з місцевого бізнесмена неправомірну вигоду в сумі 26 600 доларів США, за «вирішення» земельного спору у господарській справі. Іншого суддю – Озерова Віталія, про якого ми згадували у попередньому місячному дайджесті, з посиланням на веб-сайт “Слово і діло”, суддя за непритягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння нібито вимагав 10 тисяч гривень неправомірної вигоди.

28 грудня 2017 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення судді Коваленка Олександра до 28 лютого 2018 року. Станом на дату публікації дайджесту, суддя не є відстороненим та продовжує здійснювати судочинство, незважаючи на наявність кримінального провадження відносно нього.

Вища рада правосуддя, 27 листопада 2018 року, задовольнила клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо тимчасового відсторонення судді Озерова Віталія від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Крім того, у листопаді Вища рада правосуддя ухвалила ще три рішення про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Зокрема, в листопаді Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила, окрім судді Озерова Віталія, також:

– суддю Голосіївського районного суду міста Києва Новака Андрій, якого Спеціалізована антикорупційна прокуратура підозрює у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди;

– колишнього голову Дружківського міського суду Донецької області Молібогу Геннадія, якого Національне антикопруційне бюро України підозрює у вимаганні та та отриманні неправомірної вигоди;

–  суддю Бабушкінського районного суду міста Дніпро Леонова Андрія, якого Національне антикорупційне бюро України підозрює у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди.

Короткі довідки відносно суддів, обвинувальні акти щодо яких були скеровані до суду в листопаді 2018 року

  1. Коваленко Олександр Вікторович

колишній голова Господарського суду Сумської області

За версією слідства, 1 листопада 2017 року детективи Національного антикорупційного бюро України спільно з працівниками Служби безпеки України та під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було затримали голову Господарського суду Сумської області під час одержання неправомірної вигоди в розмірі 26,6 тисяч доларів США. Служитель Феміди вимагав гроші за винесення рішення у господарській справі в інтересах будівельної компанії.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 6 липня 2017 року, а обвинувальний акт стосовно судді – скеровано до суду 13 листопада 2018 року. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось майже 1,5 роки.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, справа щодо судді Коваленка О.В. розглядається Зарічним районним судом м. Суми у складі: головуючий суддя: Сибільов Олексій Валерійович; суддів: Янголь Євгеній Васильович, Клімашевська Ірина Валентинівна.

Згідно з офіційним веб-сайтом Вищої ради правосуддя, суддю Коваленка О.В. вперше відсторонили від здійснення правосуддя 14 листопада 2017 року, до 2 січня 2018 року, та потім продовжили до 28 лютого 2018 року. Станом на момент публікації дайджесту, жодних інших рішень Вищої ради правосуддя стосовно відсторонення судді Коваленка О.В. немає, що свідчить про те, що суддя продовжує здійснювати судочинство.

  1. Озеров Віталій Олександрович

суддя Старобільського районного суду Луганської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що суддя Старобільського райсуду за непритягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння нібито вимагав 10 тисяч гривень неправомірної вигоди. У поліції повідомили, що після отримання вказаної суми коштів останнього викрили у службовому кабінеті.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 9 серпня 2018 року, а 19 листопада 2018 року обвинувальний акт стосовно судді скеровано до суду. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось 3 місяців.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, 26 листопада 2018 Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду направив справу за підсудністю у Слов’янський міськрайонний суд Донецької області. Станом на момент цієї публікації судове засідання не розпочато.

Вища рада правосуддя ухвалила рішення від 30 серпня 2018 року про тимчасове відсторонення, до 20 жовтня 2018 року, судді Озерова В.О. від здійснення правосуддя у зв’язку із притягненням його до кримінальної відповідальності. 16 жовтня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила до 20 листопада 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Старобільського районного суду Луганської області.

27 листопада 2018 року Вища рада правосуддя задовольнила клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо тимчасового відсторонення судді Озерова В.О. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Короткі довідки відносно суддів, яких було відсторонено у листопаді 2018 року

  1. Новак Андрій Васильович

суддя Голосіївського районного суду міста Києва

За версією слідства, суддя Новак Андрій вимагав та одержав від посередника кошти за задоволення цивільного позову на користь позивача про поновлення його на роботі та виплати йому компенсації в розмірі 1,5 млн грн. Свої «послуги» суддя оцінив у 8 000 доларів США, які передавались йому трьома частинами.

23 квітня 2018 року детективи НАБУ та прокурори САП нібито викрили суддю в момент отримання ним частини неправомірної вигоди в розмірі 1 000 дол. США. Розслідування наведених фактів детективи НАБУ здійснювали з березня 2018 року за матеріалами Служби безпеки України.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 5 березня 2018 року, а 10 жовтня 2018 року обвинувальний акт стосовно судді скеровано до суду. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось майже 7 місяців.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, справа щодо судді Новака А.В. розглядатється Солом’янським районним суд міста Києва у складі: Мозолевська Олена Миколаївна (головуюча), Українець Віталій Васильович, Курова Олена Іванівна. 21 листопада 2018 року справу призначено до судового розгляду.

2 травня 2018 року рішенням Вищої ради правосуддя суддю Новака А.В. тимчасово, до 24 червня 2018 року, відсторонено від здійснення правосуддя у з зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. 25 червня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила до 24 серпня 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Голосіївського районного суду міста Києва.

13 листопада 2018 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Новака А.В. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

  1. Молібога Геннадій Вікторович

колишній голова Дружківського міського суду Донецької області

За інформацією з веб-сайту “Укрінформ”, детективи Національного антикорупційного бюро разом із співробітниками Департаменту захисту економіки Нацполіції у Донецькій області затримали під час отримання неправомірної вигоди головою Дружківського міського суду Донецької області Молібогою Г.В.

15 грудня 2017 року судді Молібозі Г.В. вручено повідомлення про підозру у вчиненні цього кримінального правопорушення.

16 грудня 2017 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 15 лютого 2018 року, відсторонила Молібогу Г.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Рішенням Вищої ради правосуддя від 13 лютого 2018 року було продовжено тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя до 13 квітня 2018 року.

13 листопада 2018 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Молібогу Г.В. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

  1. Леонов Андрій Анатолійович

суддя Бабушкінського районного суду міста Дніпро

За інформацією слідства, суддя нібито вимагав 30 тисяч доларів США за визнання потерпілим фермерського господарства та за винесення вироку, не пов’язаного з позбавленням волі, у кримінальному провадженні за обвинуваченням особи у рейдерстві та підробці документів. Служителя Феміди викрили на одержанні половини з обумовленої суми.

29 травня 2018 року судді Леонову А.А. повідомлено про підозру у вчиненні злочину, а саме отриманні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.

Кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 4 квітня 2018 року, а 31 серпня 2018 року обвинувальний акт стосовно судді скеровано до суду. Таким чином, досудове розслідування здійснювалось 5 місяців.

За даними офіційного веб-сайту Судової влади України, справа щодо судді Леонова А.А. розглядає Запорізький районний суд Запорізької області у складі суддів: Мінгазов Роман Віамінович (головуючий), Ачкасов Олександр Михайлович, Яркіна Світлана Василівна. Справу призначено до судового розгляду на 26 грудня 2018 року об 11 годині.

7 червня 2018 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Леонова А.А., до 29 липня 2018 року, від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згодом, рішенням від 24 липня 2018 року строк тимчасового відсторонення судді Леонова А.А. від здійснення правосуддя було продовжено, до 29 серпня 2018 року.

13 листопада 2018 року Вища рада правосуддя, на підставі клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, задовольнила клопотання щодо тимчасового відсторонення судді Леонова А.А. від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.