Розслідування та суди над суддями: липень 2019-го

Продовжуємо моніторити розслідування та суди над суддями, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень. Навіть літня пора не є виключенням для таких новин, тому на черзі – дайджест за липень 2019 року від ЧЕСНО. Фільтруй суд!

Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано три кримінальних провадження з обвинувальними актами до суду відносно осіб, які на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення обіймали посаду судді.

Зазначену інформацію отримано у відповіді від Національного антикорупційного бюро України на наш запит. Проте, у відкритих джерелах нам вдалося знайти лише двох суддів, відносно яких було скеровано обвинувальні акти до суду у липні. 

Такими служителями Феміди виявились Сараєв Ігор Анатолійович з Приморського районного суду міста Маріуполя, якого слідство підозрює в отриманні 15 тисяч гривень неправомірної вигоди за закриття провадження у справі про вчинене адміністративне правопорушення, а також суддя у відставці – Целух Анатолій Петрович з Малиновського районного суду міста Одеси, відносно якого слідство інкримінує отримання неправомірної вигоди у розмірі 2500 доларів США за ухвалення рішення на користь особи у цивільній справі.

Крім того, Вища рада правосуддя у липні 2019 року ухвалила одне рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, зокрема:

16 липня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила суддю Калашника Василя Павловича (Смілянський міськрайонний суд Черкаської області), який, за версією слідства, підозрюється у незаконному перешкоджанні організації або проведенні зборів, мітингів, походів і демонстрацій та постановленні завідомо неправосудних ухвал.

Короткі довідки відносно суддів, обвинувальний акт щодо яких було скеровано до суду у липні 2019 року 

 

Сараєв Ігор Анатолійович, суддя Приморського районного суду міста Маріуполя

За версією слідства, служитель Феміди отримав неправомірну вигоду за пособництва свого помічника. Загальна сума отриманої неправомірної вигоди становить 15000 грн. Суддя нібито одержав ці кошти від громадянина за прийняття рішення про закриття провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення: керування транспортним засобом особою, яка перебувала у стані сп’яніння.

7 грудня 2018 року судді Сараєву І.А. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

14 грудня 2018 року, ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Сараєва застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 110 460 грн. 

26 грудня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 7 лютого 2019 року, тимчасово відсторонила Сараєва І.А. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згодом, 29 січня 2019 року, продовжила тимчасове відсторонення Сараєва І.А., до 7 березня 2019 року, від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за корупційний злочин.

3 липня 2019 року прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерували до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.

 

Целух Анатолій Петрович, суддя Малиновського районного суду міста Одеси у відставці

За інформацію з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, 29 березня 2019 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури спільно зі співробітниками Служби Безпеки України викрили на отриманні неправомірної вигоди суддю Целуха Анатолія Петровича. Як встановило слідство, служитель Феміди нібито отримав неправомірну вигоду у розмірі 2500 доларів США за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору.

1 квітня 2019 року складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального Кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), яке того самого дня вручено підозрюваному судді.

11 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 1 червня 2019 року, відсторонила суддю Целуха А.П. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Згодом, 23 квітня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Целуха А.П. з посади судді Малиновського районного суду міста Одеси у відставку, що зберігає за суддею виплати та соціальні гарантії від держави.

Коротка довідка відносно судді, якого було відсторонено у липні 2019 року

 

Калашник Василь Павлович, суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області

За інформацією з офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, 28 листопада 2017 року судді Калашнику В.П. повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених частиною другою статті 28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), статтею 340 (незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій) та частиною другою статті 375 (постановлення завідомо неправосудних ухвал) Кримінального кодексу України.

Крім того, за інформацією видання “Судово-юридична газета”, 25 січня 2014 року суддя Калашник заарештував на два місяці сімох учасників масових акцій протесту в районі Черкаської обласної держадміністрації під час подій Революції Гідності. 

12 травня 2017 року Перша дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя ухвалила рішення про внесення подання про звільнення судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Калашника В.П. Однак, 21 грудня 2017 року рішенням Вищої ради правосуддя зазначене рішення дисциплінарної палати було змінене та застосовано до судді дисциплінарне стягнення у виді подання про тимчасове, на 6 місяців, відсторонення від здійснення правосуддя з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді та обов’язковим направленням до Національної школи суддів України для проходження курсу підвищення кваліфікації слідчих суддів та подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності здійснення правосуддя.

16 липня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про тимчасове відсторонення судді Калашника В.П. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Проте, згодом, 8 серпня 2019 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Калашника В.П. з посади судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області у відставку, що зберігає за суддею виплати та соціальні гарантії від держави.