Розслідування та суди над суддями: квітень 2019-го

ЧЕСНО. Фільтруй суд! продовжує моніторити розслідування та суди над суддями, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень у сфері корупції. На черзі – дайджест за квітень 2019 року.

Так, Національним антикорупційним бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано два кримінальних провадження з обвинувальним актом до суду відносно осіб, які на момент ймовірного вчинення кримінального правопорушення обіймали посаду судді.

Зазначену інформацію було отримано у відповіді від Національного антикорупційного бюро України на наш запит. У той же час у відкритих джерелах нам вдалося знайти лише одного суддю, відносно якого було скеровано обвинувальний акт до суду у квітні.

Ним виявився суддя Апеляційного суду Черкаської області Пономаренко Володимир Володимирович, якого, за версією слідства, підозрюють в одержанні 30 тисяч гривень неправомірної вигоди для здійснення впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області.

Також Вища рада правосуддя у квітні 2019 року ухвалила три рішення про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, зокрема:

2 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила суддю Тулика Івана Івановича (Рахівський районний суд Закарпатської області), який, за версією слідства, підозрюється у вимаганні від місцевого жителя 10 тис. грн за ухвалення судового рішення на його користь;

11 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила суддю Целуха Анатолія Петровича (Малиновський районний суд міста Одеси), який, за версією слідства, підозрюється в отриманні неправомірної вигоди у розмірі 2500 дол. США за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору;

23 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила суддю Ющука Олега Сергійовича (Луцький міськрайонний суд Волинської області), який обвинувачується у пропозиції за надання неправомірної вигоди для себе, з метою здійснити вплив на прийняття рішення своїм колегою – іншим суддею Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі про адміністративне правопорушення.

Коротка довідка

відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду

у квітні 2019 року

  1. Пономаренко Володимир Володимирович

суддя Апеляційного суду Черкаської області

За версією Національного антикорупційного бюро України, суддя нібито вимагав та отримав кошти в розмірі 30 тис. гривень від місцевого мешканця для впливу на суддів одного з районних судів Черкаської області, аби ті ухвалили позитивні рішення в адміністративних справах в інтересах цієї особи.

Як повідомляє Вища рада правосуддя, судді Пономаренку В.В. 29 серпня 2018 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 Кримінального кодексу України (зловживання впливом).

11 вересня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 29 жовтня 2018 року, відсторонила суддю апеляційного суду Черкаської області Пономаренка Володимира Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Потім цей строк було продовжено до 27 листопада 2018 року.

 

Короткі довідки

відносно суддів, яких було відсторонено у квітні 2019 року

  1. Тулик Іван Іванович

суддя Рахівського районного суду Закарпатської області

За інформацію з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, 25 березня 2019 року судді Тулику Івану Івановичу, викритому 20 березня на отриманні неправомірної вигоди, повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Як з’ясувало слідство, служитель Феміди нібито вимагав від місцевого жителя 10 тис. грн за ухвалення судового рішення на його користь. Детективи Національного антикорупційного бюро України спільно зі співробітниками Служби Безпеки України викрили суддю в момент отримання неправомірної вигоди.

25 березня 2019 року складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального Кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), яке того самого дня оголошено та вручено підозрюваному судді.

2 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 25 травня 2019 року, відсторонила суддю Тулика І.І. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

  1. Целух Анатолій Петрович

суддя Малиновського районного суду міста Одеси

За інформацію з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, 29 березня 2019 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури спільно зі співробітниками Служби Безпеки України викрили на отриманні неправомірної вигоди суддю Целуха Анатолія Петровича. Як встановило слідство, служитель Феміди нібито отримав неправомірну вигоду у розмірі 2500 доларів США за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору.

1 квітня 2019 року складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального Кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), яке того самого дня вручено підозрюваному судді.

11 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 1 червня 2019 року, відсторонила суддю Целуха А.П. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

  1. Ющук Олег Сергійович

суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області

За інформацію з офіційного веб-сайту Національного антикорупційного бюро України, суддя Ющук О.С. за грошову винагороду в розмірі 500 дол. США пообіцяв особі, стосовно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 Кодексу про адміністративні правопорушення України («Керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння») вплинути на ухвалення рішення своїм колегою. Останній, на виконання домовленостей, нібито мав закрити справу відносно порушника. За даними слідства, 15 березня 2018 року суддя повідомив про необхідність передачі предмету неправомірної вигоди третій особі, якою виявився адвокат.

20 березня 2018 року складено повідомлення про підозру судді Ющуку О.С. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 369-2 Кримінального Кодексу України (зловживання впливом).

2 травня 2018 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 20 травня 2018 року, відсторонила підозрюваного суддю від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Згодом, 17 травня 2018 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення судді Ющука О.С., ще на два місяці.        

22 травня 2018 року ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Ющука О.С. було застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання з покладенням окремих обов’язків (з’являтися до детектива, прокурора, слідчого судді, суду за кожною вимогою; утримуватися від спілкування зі свідками тощо). 18 липня 2018 року ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва дію обов’язків було продовжено до 18 вересня 2018 року.

23 квітня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонити суддю Ющука О.С. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.