Розслідування та суди над суддями: жовтень 2019-го

ЧЕСНО.Фільтруй суд! продовжує щомісячний дайджест про розслідування та судові справи над суддями-корупціонерами. Ця проблема все ще актуальна для України, хоч і почав свою роботу Вищий антикорупційний суд. Саме цій установі підсудні такі категорії справ, та очікується, що судді, які обвинувачуються у кримінальних правопорушеннях у сфері корупції, отримають відповідне покарання за свої дії. Тож на черзі дайджест за жовтень.

Наприкінці жовтня Вищий антикорупційний суд постановив перший обвинувальний вирок відносно судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Надію Посунся у відставці, за фактом неподання нею електронних декларацій, відповідно до вимог закону про запобігання корупції. Так, в обвинуваченні йшлося про те, що суддя не подала декларацію за 2015 рік, пояснюючи це незгодою із вимогами закону. Надія Посунся повідомила, що персональні дані в електронних деклараціях надають можливість третім особам вилучати, знеособлювати, використовувати персональні дані людини, що призвело до підробок, крадіжок та торгівлі такими даними.

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду визнала винуватою Посунся та призначила їй покарання у виді штрафу (51 000 грн), а також позбавила її права обіймати посади на державній службі, окрім виборних посад, строком на один рік.

Що стосується нових кримінальних проваджень, то у жовтні 2019 року Національним антикорупційним бюром України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду один обвинувальний акт стосовно судді. Таку інформацію було отримано від Національного антикорупційного бюро України у відповідь на наш запит. 

Такими обвинуваченими виявився суддя Лука Кріль з Турківського районного суду Львівської області, який звинувачуються в одержанні неправомірної вигоди в сумі 1000 євро.

Разом з тим, за даними офіційного веб-сайту Вищої ради правосуддя, у жовтні ВРП не розглядала клопотань Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про відсторонення судді, у зв’язку із підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, та відповідно не ухвалювала таких рішень.

Коротка довідка відносно судді, обвинувальний акт щодо якого було скеровано до суду у жовтні 2019 року 

  1. Кріль Лука Михайлович 

суддя Турківського районного суду Львівської області

За інформацією з веб-сайту “Слово і діло”, Спеціалізована антикорупційна прокуратура спільно з працівниками Служби безпеки України нібито викрили на отриманні неправомірної вигоди в сумі 1000 євро суддю Кріль Луку. Зазначені кошти, за версією слідства, він отримав від особи, щодо якої в 2018 році працівники патрульної поліції склали протокол про адміністративне правопорушення за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

19 грудня 2018 року судді Кріль Л.М. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

9 січня 2019 року, ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва до судді Кріля застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 000 грн. 

10 січня 2019 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 19 лютого 2019 року, відсторонила суддю Кріль Л.М. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

12 лютого 2019 року Вища рада правосуддя продовжила строк тимчасового відсторонення, до 18 березня 2019 року, для судді Кріль Л.М. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

З 23 жовтня 2019 року, за даними офіційного веб-сайту Судової влади України, кримінальна справа, обвинувачуваним в якій є суддя Кріль Л.М., перебуває на розгляді у Вищому антикорупційному суді.