Реформа Вищої ради правосуддя: надія є

Щойно місія МВФ поїхала з невдалим для України результатом (як зазначили її представники, “для завершення перегляду програми необхідний більший прогрес”), Президент подав до Верховної Ради ряд законопроектів, один з яких має врегулювати питання добору на посаду членів Вищої ради правосуддя.

Так, відповідно до меморандуму про співпрацю з МВФ, підписаного у червні минулого року, Україна взяла зобов’язання внести зміни до Закону України “Про Вищу раду правосуддя”, спрямовані на те, щоб членами ВРП були лише люди з бездоганною репутацією та доброчесністю. Наша держава пообіцяла це зробити до жовтня 2020 року, але на той час відповідний законопроект навіть не був запропонований до розгляду парламентарям. 

Відповідно до тексту, оприлюдненого на сайті Верховної Ради, законопроєкт 5068 передбачає створення Етичної ради органу, який допомагатиме організаціям, що обирають (призначають) членів ВРП, перевіряти кандидатів на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Складатиметься новий орган із 6 осіб: троє з них мають бути суддями (чинними або у відставці), їх пропонуватиме Рада суддів. Ще трьох осіб визначать міжнародні організації з якими з якими Україна протягом щонайменше останніх трьох років співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції та/або у сфері судової реформи .

Автори законопроєкту пропонують віддати повноваження з формування такої ради Вищій раді правосуддя. Так, голова ВРП звертатиметься до суб’єктів формування Етичної ради, які мають надати кандидатури до її складу. Далі голова Вищої ради правосуддя затверджуватиме та оприлюднюватиме персональний склад Етичної ради.

Зазначимо, що організації, котрі обирають членів ВРП, зможуть делегувати лише тих кандидатів, які отримали рекомендацію від Етичної ради.

Законопроект також передбачає, що упродовж трьох місяців з дня затвердження персонального складу Етичної ради, вона має перевірити членів ВРП на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності. 

Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд! продовжить пильно слідкувати за долею законопроекту у Верховній раді та інформуватиме про деталі.