Один день з життя ВККС або Як судді із провалами пам’яті успішно проходять оцінювання

Надзвичайно великі сподівання в контексті очищення судової влади суспільство покладає на первинне кваліфікаційне оцінювання суддів. Мета оцінювання – перевірити як професійну компетентність суддів, так і бездоганність їхньої репутації. Тому активісти Руху ЧЕСНО вирішили дізнатись, наскільки прозорим і відкритим для громадськості є процес оцінювання суддів, а також, чи справді це оцінювання можна вважати ситом, яке дозволяє відсіяти недоброчесних та некомпетентних.

Відповідно до Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд” усі судді мають пройти первинне кваліфікаційне оцінювання. Воно проходить у три етапи:

  • іспит;
  • дослідження суддівського досьє;
  • співбесіда із суддею.

Іспит полягає у складенні суддею анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання. Детальніше із процедурою та першими результатами оцінювання можна ознайомитись у попередніх матеріалах ЧЕСНО.

Процедура оцінювання суддів є відкритою для громадян. Про це йдеться, зокрема, у ст. 106 Закону “Про судоустрій і статус суддів”. Чи справді це так? ВККС спільно з Радою суддів України розробила Порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання судді. Відповідно до п. 3.24.1. цього Порядку, аби мати можливість спостерігати за тим, як проходить оцінювання суддів, заінтересована особа зобов’язана не пізніше, ніж за десять робочих днів до дати проведення відповідного етапу письмово повідомити Комісію про свої наміри бути присутнім на ньому, додавши до звернення документи, що підтверджують її зацікавленість в об’єктивності проведення кваліфікаційного оцінювання щодо судді із зазначенням контактних засобів зв’язку для погодження із Комісією порядку такого спостереження. Однак, схоже, така процедура існує лише на папері, адже потрапити на засідання нам вдалося без попередньої реєстрації. Таким чином, кожен може відвідати засідання ВККС, для цього потрібно мати з собою лише документ, що засвідчує особу.

Виявилось, що спостерігати за первинним кваліфікаційним оцінюванням можна не безпосередньо, а лише у спеціальному приміщенні, де здійснюється онлайн-трансляція. Водночас, ВККС не забезпечує трансляцію онлайн. Більше того, вони офіційно* стверджують, що не здійснюють відеозапис процесу оцінювання суддів. Водночас, у розмові співробітники апарату Комісії нам повідомили, що відеозапис таки здійснюється, однак, ВККС не хоче його оприлюднювати. Мовляв, судді некомфортно почувають себе перед камерами. Разом з тим, відеозапис можна зробити самостійно, оскільки ВККС не обмежує присутніх у можливості здійснювати відео/аудіо чи фото-фіксацію процедури.

001

В залі, де ведеться трансляція засsдань, постійно перебувають представники апарату ВККС. Спостерігають за спостерігачами. Загалом, процесом оцінювання служителів в мантіях, окрім кореспондента “Судово-юридичної газети”, оператора каналу “Право-ТВ”, та ще кількох журналістів, ніхто не цікавиться.

19 липня в рамках первинного кваліфікаційного оцінювання Комісія у складі голови Козьякова Сергія Юрійовича, Тітова Юрія Георгійовича та Весельської Тетяни Федорівни проводила співбесіди із суддями Київського апеляційного адміністративного суду Вівдиченко Тетяною Романівною, Кучмою Андрієм Юрійовичем, Епель Оксаною Володимирівною та Твердохліб Валентиною Андріївною.

IMG_0574
Комісія ВККС (зліва направо): Тетяна Весельська, голова Сергій Козьяков та Юрій Тітов

 

Суддя Андрій Кучма, за інформацією ВККС, впродовж 5 років суддівської практики навчання в Національній школі суддів проходив лише раз – у квітні цього року. Пояснив це тим, що або хворів, або мав призначені до розгляду справи. Примітно, що суддя не зміг пригадати прізвища жодного з тренерів, заняття яких відвідав лише 3 місяці тому. В результаті, письмове тестування показало, що суддя “потребує підвищення кваліфікації”. НАБУ, яке досліджувало статки судді, виявило незадеклароване майно. Однак, члени Комісії не надали значення цьому та врешті вирішили, що суддя Кучма підтвердив можливість здійснювати правосуддя. Таким чином, суддя, який, схоже, страждає на амнезію, успішно склав первинне кваліфікаційне оцінювання.

13735468_923544061125822_651090670_n
Співбесіду з Комісією проходить суддя Андрій Кучма

 

На відміну від колеги, Оксана Епель з 2012 року 9 разів проходила підготовку і періодичне навчання у школі суддів. Однак, за результатами письмового тестування Оксана Епель також “потребує підвищення кваліфікації”. Пані Епель є кандидатом юридичних наук. У 2012 році вона захистила дисертацію “Кримінальна відповідальність за публічні заклики до вчинення терористичного акту”. Однак, після цього наукову діяльність не здійснювала. Невідповідність стилю життя судді задекларованим доходам виявило НАБУ, на що суддя, як зазначив голова Комісії, надала “вичерпні пояснення”. Пану Козьякову не залишилося нічого іншого, як порадити судді Епель користуватися “більш скромними” автівками в робочих поїздках. До слова, автопарк пані Епель справді вражає: Jaguar, Porsche Cayenne та Lexus.

5b49ad0------
Голова ВККС порадив судді Епель подивитися фільм “Слухання” про події 1991 року, коли під час слухання щодо призначення Кларенса Томаса суддею Верховного суду США, колишня колега Аніта Хілл звинуватила його в сексуальному домаганні. Також Козьякв порадив судді переглянути фільм “Нюрнберзький процес” про трибунал над суддями нацистського режиму Гітлера.

IMG_0586
Співбесіду з Комісією проходить суддя Оксана Епель

 

Статки Тетяни Вівдиченко порівняно із колегою скромніші, але і вона, за інформацію НАБУ, у своїй декларації згадала не все. Тетяна Романівна результатами письмового анонімного тестування також “потребує підвищення кваліфікації”. Однак, на відміну від колег, на питання комісії щодо процедури повернення помилково нарахованих грошових кошиів відповідала впевнено. Суддя Вівдиченко відома тим, що у січні 2014 року, в розпал протистояння на Майдані, скасувала рішення суду першої інстанції про обмеження мирних зібрань. Натомість чимало її колег приймали абсолютно протилежні рішення, за що тепер їх позбавляють крісел.

IMG_0570
Співбесіду з Комісією проходить суддя Тетяна Вівдиченко

 

Суддя Валентина Твердохліб єдина з-поміж колег підтвердила кваліфікацію під час письмового тестування та виконання практичних завдань. За інформацією від НАБУ, майнову декларацію суддя заповнила відповідно до вимог закону.

IMG_0592
Співбесіду з Комісією проходить суддя Валентина Твердохліб

 

Врешті, усі четверо суддів підтвердили можливість здійснювати правосуддя. Таким чином, кваліфікаційне оцінювання за новими правилами (звільнення через невідповідність стилю життя задекларованим доходам), які передбачені новим законом про судоустрій, цих суддів омине. Схоже, родина пані Епель за свій автопарк може бути спокійною.

Наступні співбесіди в рамках кваліфікаційного оцінювання ВККС буде проводити 28 липня. Рух ЧЕСНО пильно стежитиме за процесом оцінювання та повідомлятиме про його результати.