Search:

ОАСК
Шеф, давай что-то учудим
«
»
Я готов
Що таке ОАСК?
Чому ОАСК популярний?
Що сталося з між НАБУ та ОАСКом?
Чим Вища кваліфікаційна комісія суддів України змогла зацікавити ОАСК?
У чому саме НАБУ звинувачує голову та суддів ОАСКу?
Що відомо про голову ОАСКу - пана Вовка?
Хто із суддів ОАСКу фігурував на записах НАБУ?
Чи можна ліквідувати цей суд?
Яка процедура ліквідації суду?
Що буде із суддями, якщо суд все ж ліквідують?
Чи можна просто звільнити усіх суддів ОАСКу?
Що таке ОАСК?
Це не просто чотири літери.
Це абревіатура, що означає один з найвідоміших судів останнім часом —

Окружний адміністративний суд м. Києва.

Це суд першої інстанції, що розглядає адміністративні справи. Тобто суд розглядає справи, в яких оскаржуються:
рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування


рішення щодо публічної служби, призначення та
звільнення з неї


справи щодо виборчого процесу
Чому
ОАСК є популярним?
В Окружного адміністративного суду м. Києва є одна велика перевага перед іншими окружними адміністративними судами, яка визначена на законодавчому рівні.

У Кодексі адміністративного судочинства прямо передбачено:
адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів

Кабінету Міністрів України,
міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи
іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України

вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
«
»
Що сталося між НАБУ
та ОАСКом?
26 липня Національне антикорупційне бюро України спільно з Управлінням спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України провели санкціоновані обшуки в приміщенні Окружного адміністративного суду м. Києва.

Підставою для обшуку було розслідування НАБУ за фактом ймовірного винесення завідомо неправосудних судових рішень та втручання у діяльність судових органів з метою створення штучних перешкод у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС) головою ОАСК
Павлом Вовком та окремими суддями суду.
Метою такої діяльності, за версією слідства, було уникнення обов'язкового кваліфікаційного оцінювання, встановленого законом для служителів Феміди.
Вища кваліфікаційна комісія суддів - орган, який відбирає кандидатів на посаду судді та проводить кваліфікаційне оцінювання діючих.
Чим ВККС
змогла зацікавити ОАСК?
У 2018 році судді ОАСК почали проходити законодавчо передбачене обов'язкове кваліфікаційне оцінювання, за наслідками якого можна звільнити суддю.

Так, наприкінці квітня 2018 року одного з одіозних суддів цього суду Богдана Саніна ВККС суддів України за результатами оцінювання визнала таким, що не відповідає займаній посаді, а отже його мали б звільнити. Втім Вища рада правосуддя не поспішає це робити.

Богдан Санін відомий своїм рішенням, яким заборонив заходи та мітинги у центрі Києва під час Євромайдану з 1 грудня 2013 року до 7 січня 2014-го.
Саме це рішення судді Саніна стало формальною підставою для подальших спроб "Беркута" очистити Майдан і навколишні території від протестувальників.
Богдан Санін
Переважна більшість суддів ОАСК досі не пройшла кваліфікаційного оцінювання. Зокрема, із 49 суддів:
Більше того, при проходженні оцінювання з суддями ОАСК сталися загадкові події. Таємнича епідемія не дозволила суддям цього суду з'явитись на кваліфікаційне оцінювання через масову хворобу декілька разів поспіль у 2019 році.
7
пройшли у 2018 році
9
пройшли у 2019 році
Про ці та інші випадки порушення критеріїв доброчесності згідно із методологією кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! можна почитати у профайлі судді.
У чому
саме НАБУ звинувачує голову та суддів ОАСКу?
НАБУ стверджує, що голова та деякі судді ОАСК організували винесення завідомо неправосудних судових рішень та втрутились у діяльність судових органів з метою створення штучних перешкод у роботі ВККС.
Зокрема, за версією НАБУ, було:
штучно ініційовано подання позовів про відсутність повноважень у деяких членів ВККС та заборону їм виконувати свої повноваження та організовано подальше винесення судових рішень про таку заборону


забезпечено зміну двох членів ВККС за втручання голови ОАСК на наперед визначених «лояльних» переможців конкурсу за квотою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Державної судової адміністрації


заборонено вісьмом членам ВККС здійснювати кваліфікаційне оцінювання суддів на підставі винесення завідомо неправосудного рішення одним із суддів Суворовського районного суду м. Одеси, в організації винесення якого брали активну участь окремі службові особи ОАСК
Сам голова ОАСК Павло Вовк назвав цю справу вигаданою та юридично безперспективною.
Що відомо про голову ОАСКу - пана Вовка?
Громадські активісти закидали судді Вовку недостовірне декларування свого майна. Зокрема, зазначалося про імовірне фіктивне розлучення подружжя Вовків для приховування деякого нерухомого майна, зокрема житлового будинку.

Також Павло Вовк фігурував у розслідуванні НАБУ у кримінальному провадження, зареєстрованого на підставі аналізу е-декларації за фактом ймовірного незаконного збагачення Павла Вовка. Однак, судді Вовку пощастило – у подальшому Конституційний Суд України визнав статтю щодо незаконного збагачення неконституційною, що унеможливило притягнення будь-кого за цією статтею.

Ще варто згадати, що у 2017 році Вовк у відповіді на інформаційний запит ГО "ВО "Автомайдан" щодо підстав приватизації суддею Абловим Є. В. службової квартири вдався до погроз притягнути до кримінальної відповідальності активістів, що відправили інформаційний запит.
Про ці та інші випадки порушення критеріїв доброчесності згідно із методологією кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! можна почитати у профайлі судді.
Павло Вовк
Хто ще із суддів ОАСКу фігурував на записах НАБУ?
У відео, яке було показано, фігурували:
Павло Вовк
Богдан Санін
Руслан Арсірій
Після проведених обшуків, НАБУ опублікувало оприлюднило аудіозаписи розмов суддів у межах розслідування справи
Ігор Погрібніченко
Євгеній Аблов
Зокрема, суддя Аблов прийняв постанову, якою зобов'язав представників МВС, МНС та КМДА звільнити Майдан Незалежності та центральні вулиці Києва від протестувальників у період Революції Гідності.

А суддя Погрібніченко у 2019 року постановив ухвалу про забезпечення позову, якою зупинив дію розпорядження Уряду щодо проведення конкурсу на посаду очільника митниці. За словами Міністра фінансів України Оксани Маркарової, таким рішенням суду було заблоковано реформування відомства.

Суддя Арсірій теж має великий список сумнівних рішень на користь компаній, пов'язаними із членами уряду Азарова, працівників правоохоронних органів, яких би мали звільнити у ході реформування поліції тощо.


Чи можна ліквідувати цей суд?
Можна. Така можливість передбачена Конституцією України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Проте, слід зауважити, що такі спроби уже були і вони виявилися невдалими. Перша спроба ліквідувати суд була за часів Віктора Ющенка. Президент прийняв відповідний указ у жовтні 2008 року, який втім був скасований рішенням суду апеляційної інстанції і суд продовжив свою роботу.

Друга спроба була у грудні 2017 року. Тоді Петро Порошенко готував проект указу щодо ліквідації старих окружних адміністративних судів та створення нових та надіслав лист з проханням надати позицію щодо ліквідації даних судів (в тому числі і ОАСК) до Вищої ради правосуддя, яка погодила таке рішення.

Однак, як повідомляють журналісти Громадського, за три дні у фінальній версії указу про ліквідацію і створення окружних адміністративних судів Окружний адміністративний суд м.Києва прибрали з переліку тих, що ліквідуються.
Яка процедура ліквідації суду?
Суди ліквідовують виключно законом.

Проект закону про ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Таким чином, за ліквідацію цього суду відповідальні три органи:
Президент
Вища рада правосуддя
Верховна Рада України
Що буде із суддями, якщо суд все ж ліквідують?
Відповідно до Перехідних положень Конституції України:
«
»

Таким чином, за логікою Конституції, судді ОАСКу мають піти з посади або боротися за посаду судді у новому суді на конкурсі, який має проводити Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
;
у випадку ліквідації суду, який був утворений до набрання чинності змін до Конституції щодо правосуддя у 2016 році, судді такого суду мають право подати заяву про відставку або заяву про участь у конкурсі на іншу посаду судді в порядку, визначеному законом
Чи можна просто звільнити усіх суддів ОАСКу?
Звільнити можна, але кожного індивідуально та у порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності. Це може зробити Вища рада правосуддя.

Тому важливо, щоб у Вищій раді правосуддя були принципові люди, які можуть проявити волю і звільнити недоброчесних суддів.

Президент України Володимир Зеленський зараз має можливість призначити двох таких осіб у Вищу раду правосуддя за своєю квотою і обрані ним люди будуть індикатором готовності змінювати негативну ситуацію у судовій системі.

Сподіваємось, ініціативи Президента та нової Верховної ради сприятимуть запровадженню позитивних змін в судовій системі.